Nebankovní půjčky mají oproti těm bankovním celou řadu výhod. Mnohdy disponují benevolentnějšími podmínkami, nižšími úroky a rychlejším sjednáním. Časem ovšem jejich klienti naráží na spoustu ale. Jaká to jsou? A kterým nebankovním poskytovatelům se dá věřit?

Banky bývají při schvalování úvěrů poměrně přísné. Vyžadují vysokou bonitu klienta a platební historii odpovídající požadavkům dané instituce. Jednoduše řečeno, zadlužení a nezaměstnaní žadatelé mají u bank smůlu.

A právě z tohoto důvodů se mnoho z nich obrací na nebankovní společnosti. Ty často nenahlížejí do registru dlužníků, nevyžadují doložení příjmu a poskytují třeba i vyhledávanou půjčku na OP. Jejich srovnání a zkušenosti klientů přináší portál NavigatorUveru.cz.

Pozor na skryté poplatky

Nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí, sice bývají benevolentní, avšak také nebezpečné. Aby poskytovatelé předešli ztrátě peněz, která u rizikových klientů hrozí, účtují si velice vysoké úroky, poplatky za pozdní splácení a další. Zdánlivě lákavý produkt tak může hodně rychle způsobit vážně finanční potíže. 

Tyto společnosti zkoušejí i jiné, méně nápadné triky. Řada z nich například opravdu disponuje nízkým úrokem. Kdo nemá s půjčováním peněz zkušenosti, taková informace ho uspokojí a už nevěnuje pozornost RPSN. Jenže právě RPSN, pokud je hodně vysoká, může cenu úvěru dostat do obrovských výšin. 

Mezi poskytovateli úvěrů se ukrývají i lichváři, jejichž jediným cílem je vytáhnout z dlužníků co nejvíc peněz. Pro svůj výdělek se nebojí sahat i po nelegálních prostředcích. Jejich oblíbeným produktem je například půjčka na směnku

Z výše uvedených důvodů by měl každý, kdo o nebankovním úvěru uvažuje, tento krok pečlivě zvážit a zamyslet se, zda zvládne splácet. Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat i smlouvě a nepodepisovat nic, co mi není 100% jasné. 

Kde opravdu půjčí?

Nebankovních společností existuje obrovské množství. Jen zlomek z nich však patří k ověřeným a bezpečným. Takoví poskytovatelé dodržují zákon o spotřebitelském úvěru, který byl v roce 2016 upraven a dlužníci jsou díky němu v současné době mnohem více chráněni.

Spolehlivou půjčkou, kde opravdu půjčí, je například CreditOn. Svými parametry se hodí pro každého, kdo shání finanční obnos do 20 000 Kč na krátkou dobu – doba splatnosti totiž činí 30 dní. Express Cash oproti tomu půjčuje až 70 000 kč na 20 měsíců, na druhou stranu však disponuje vysokým úrokem od 15 %.

První půjčka zdarma

Dobrou volbou je také první půjčka zdarma, kterou někteří poskytovatelé nabízejí. Zpravidla se jedná o úvěr do 20 000 Kč na pár dní, který nedoprovázejí úroky ani jiné poplatky. Společnosti ho využívají k přilákání nových klientů. Za každou další půjčku se totiž samozřejmě zaplatit musí.

První půjčku zdarma lze získat u takových osvědčených firem, jako je Provident, Kamali či Zaplo. U Zaplo je možné bez jakéhokoliv přeplácení získat až 16 000 Kč na 30 dní. Při opětovném půjčení, které už se neobejde bez poplatků, částka sahá do 30 000 Kč a vyplácí se v trafikách Geco – tedy i o víkendu.

Ne vždy je tento produkt dostupný pro každého! Mnohdy žadatel musí prokázat svou bonitu například výpisem z účtu nebo absencí v registru dlužníků.