Vytápění elektřinou nabízí nesporné výhody. Zatímco do některých domů bude právě pořízení elektrického topení trefou do černého, jindy bude vhodnější zvolit jinou variantu vytápění. Kdy se pro vytápění elektřinou rozhodnout a jaké vám může přinést benefity? Kdy dát naopak přednost jiné možnosti vytápění? Přečtěte si, co právě od tohoto druhu topení očekávat, a v jakém případě díky němu ušetříte vaši peněženku.

Kdy se vám elektrické vytápění vyplatí nejvíce?

I když mají elektrokotle pověst spíše dražší možnosti vytápění, existují případy, kdy je tomu přesně naopak, a právě elektrokotel vám nabídne nejvyšší tepelný komfort. Ten můžete například zvýšit elektrickým topením v případě, že vlastníte kotel na jiná paliva. Dům vám tak nestihne vychladnout v době, kdy v něm nejste, protože se elektrokotel o topení postará sám či ho můžete ovládat na dálku. Oblíbenou kombinací je i topení elektrokotlem a krbovými kamny. Právě v době, kdy nebudete schopni dřevem přiložit, se o teplo vašeho domu postará elektrické topení. Pokud vlastníte energeticky úsporný dům, bude právě topení elektřinou výhodným způsobem, jak si nejen přitápět, ale vytápět klidně i celý objekt. Čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení právě elektrokotle. Kromě vytápění bytů tak může elektrika sloužit k vytápění zateplených objektů s nízkou energetickou ztrátou. Topit elektřinou u pasivních domů je dokonce nejvýhodnější variantou – v opačném případě, kdy by bylo nutné pořízení plynového kotle nebo tepelného čerpadla, byste utratili mnohem více peněz a návratnost těchto investic by byla velice dlouhá. 

Kdy zvolit spíše jiný druh vytápění?

Při pohledu na cifru na faktuře za elektriku se vám mohou protočit panenky v případě, že s ní vytápíte starší dům se špatnou tepelnou izolací. Právě v domech s vysokou teplenou ztrátou se hodí topit spíše plynem. Obvykle jde o staré nezateplené domy, jejichž roční spotřeba je vysoká. Pořízení plynového kotle a jeho údržba sice také není nejlevnější, ale cena za 1 kWh tyto rozdíly spolehlivě smyje na ceně, kterou za teplo ve starém domě zaplatíte za celý rok. Vytápění plynem je úspornější za doprovodu kondenzačního kotle. Je účinnější než klasický plynový kotel a nabídne vám tak úsporu spotřeby plynu. Plynové topení ale není dostupné všude. Pokud nedisponujete vlastní plynovou přípojkou, její pořízení je velice drahé. 

Výhody elektrického vytápění 

Elektrické vytápění je moderním způsobem a topení, přináší proto mnoho výhod. Elektrická energie se například ze 100 % přeměňuje na energii tepelnou. Nedochází tak ke ztrátám tepla ani peněz. Při přitápění elektrickým přímotopem oceníte jeho rychlý účinek, kdy se teplo do místnosti dostane takřka okamžitě. I jeho pořizovací náklady jsou nízké. Elektrické podlahové topení zase vytopí rovnoměrně celou místnost a nezabírá místo v obytných částech domu. Pokud využijete levných dodávek elektřiny v době nízkého tarifu na nahřátí akumulačních kamen, zajistíte si tím opravdu účinnou úsporu i pro tento druh topení.