Nejlepší pro klienty i pro banky. Přesně takový byl loňský listopad na českém hypotečním trhu. Poskytovatelům přinesl nejvíc nových hypoték a klientům zase nabídl v průměru nejnižší úrok. Výsledkem bylo hned několik rekordů pro rok 2019.

Listopad patří už několik let k nejsilnějším měsícům z hlediska hypoték a potvrdil to i v roce 2019. Lidé si v něm vzali 7305 hypotečních úvěrů za celkem 18,3 miliardy korun. Je to nejvíc z celého roku.

A poměrně výrazně. Druhým nejsilnějším měsícem byl totiž říjen, kdy si lidé půjčili o víc než 1,3 miliardy korun méně.

Výše hypotéky stoupla na 2,5 milionu

Na zvýšení objemu půjček na bydlení se podepsal hlavně růst jejich hodnoty. Zatímco v říjnu vůbec poprvé překonala průměrná hypotéka hranici 2,4 milionu korun, v listopadu překročila dokonce 2,5 milionu.

Její výše tak za měsíc vyskočila téměř o 100 000 korun. Do té doby stoupala spíš po desítkách tisíc.

„Ovlivnil to zejména růst cen nemovitostí. Podle České národní banky jsou v současnosti předražené až o 20 %. Nadhodnocení domů a bytů se navíc spolu s přísnějšími podmínkami pro poskytování hypoték výrazně projevilo na menším zájmu o tyto půjčky,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Meziroční propad dosáhl 40 miliard

Údaje za listopad tak stále výrazně zaostávají za čísly z předešlého roku. V roce 2018 si lidé v tomto měsíci vzali víc než 8 600 nových hypotečních úvěrů a v roce 2017 se jejich počet dokonce blížil k 9 500. To bylo zhruba o 30 % víc než loni.

„Ještě výrazněji je propad zájmu vidět v delším časovém období. Zatímco v roce 2018 si lidé za prvních jedenáct měsíců roku půjčili na bydlení přes 200 miliard korun, v roce 2019 to bylo zhruba o 40 miliard korun méně. Zároveň ale díky tomu začaly hypotéky výrazně zlevňovat. Od začátku roku do konce listopadu klesl průměrný úrok ze 3 % na 2,35 %,” poznamenal Silný.

Nejvýraznější propad přišel na začátku podzimu. V září a v říjnu se průměrná úroková sazba nových hypoték postupně snížila z 2,61 % na 2,36 %.

Vývoj hypoték ovlivnila i situace ve světě

Přestože k poklesu úroků nejvíc přispěl malý zájem o hypotéky, příčin bylo podle odborníků víc.

„Na zlevnění se podílela také napjatá politická situace ve světě. Zejména obchodní války a nejistota okolo brexitu. Vedlo to ke snižování úrokových sazeb na světových mezibankovních trzích, za které si banky půjčují mezi sebou. Díky tomu mohly zlevnit i hypotéky,” vysvětlil příčiny Silný.

Minulé týdny přinesly zdražování

Zároveň je třeba zmínit, že v listopadu už průměrná úroková sazba hypoték klesla pouze o 0,01 procentního bodu. To byl nejnižší pokles od loňského února.

Přispělo k tomu hlavně opětovné zvyšování sazeb na mezibankovních trzích. „Některé významné poskytovatele to vedlo ke zdražení hypoték. V posledních týdnech roku sáhla ke zvýšení úroků například Raiffeisenbank, ČSOB, Hypoteční banka a Česká spořitelna. Kvůli předchozímu zdražování na mezibankovních trzích jim totiž výrazně klesla marže,” podotkl hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Banky tvrdí, že další snižování marže by pro ně bylo příliš riskantní. Právě marže jim prý pomáhají řešit situace, kdy se u klientů začnou častěji objevovat problémy se splácením hypotéky. Takovéto potíže obvykle přicházejí v době ekonomické krize. A podle některých odborníků je recese už na obzoru.

V prosinci zlevnila pouze Sberbank

Většina poskytovatelů přesto nechala úroky na úrovni z minulých měsíců. A Sberbank dokonce mírně zlevnila.

Analytici upozornili, že postoje bank se řídily i tím, jak se jim dařilo plnit roční plán. Poskytovatelé, kteří neměli naplněnou předpokládanou kapacitu, neměli ke zdražování důvod.

Rok 2020 přinese další zpřísnění podmínek

Na tom, jak se budou úroky vyvíjet letos, se odborníci zatím neshodnou. Zatímco někteří očekávají zdražování, podle jiných přijde alespoň na začátku roku další zlevnění.

Aktuálně přitom většina ukazatelů nasvědčuje tomu, že letos žádné zásadní zdražování nehrozí.

Je totiž pravděpodobné, že ceny nemovitostí ještě porostou. A Česká národní banka počítá s dalším zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték. Banky tak budou muset o klienty dál bojovat.

Rozdíl? Až 0,7 procentního bodu

V současnosti jsou rozdíly v úrokových sazbách u jednotlivých poskytovatelů až 0,7 procentního bodu. Znamená to, že v některých bankách lidé zaplatí za třímilionovou hypotéku i o 10 000 korun ročně víc než jinde. A pokud centrální banka podmínky hypotečních úvěrů opět zpřísní, nedá se vyloučit, že se rozdíly ještě zvýší.

Proto je důležité nespoléhat na jednu nabídku a jednotlivé hypotéky důkladně porovnat. Ideálním pomocníkem je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry a za okamžik získáte srovnání hypoték včetně výše úroků a dalších podmínek. A stačí vám na to jen pár desítek vteřin.