Životnost dřevostaveb je téma, které nenechá v klidu žádného pasivního stavitele. Každého zajímá, jak dlouho vydrží dům, který postavíte. Přemýšleli jste někdy nad skladbou stěn z dřevostavby a dalších použitých materiálů při stavbě těchto domů?

Co jste možná o dřevostavbě nevěděli

Dřevo je přírodní materiál, který oproti betonu či cihle snáze podléhá zkáze. To je jeden z hlavních argumentů, proč někteří investoři dřevostavbě nedůvěřují. Jak je to tedy s životností dřevostavby? Záleží na mnoha faktorech. Pojďme se podívat na dřevostavby, jako takové. Jak je to s životností a co je potřeba u této varianty vědět? Rozhodně si nemyslete, že vám dřevostavba vydrží jen pár let.

Mýty o dřevostavbách stále přetrvávají zejména u starší populace

Existuje skupina lidí, kteří o dřevostavbě nechtějí ani slyšet. Patrně se jedná o zažitý mýtus a to takový, že dřevostavba rychle podlehne zkáze vlivem vlhkosti, plísněmi a dřevokaznými houbami. Pojďme si hned z kraje tento zažitý mýtus vyvrátit.

Naše firma se specializuje na moderní a levné dřevostavby na klíč. Pro stavbu používáme nejmodernější technologie, které vznikají za přísně kontrolovaných výrobních postupů. Kvalitně postavená dřevostavba rozhodně nemá nižší životnost, než cihlový dům ve srovnatelné kvalitě. Občas je tomu dokonce naopak. O dlouhé životnosti dřevostaveb nemusíme mluvit dlouho. Co se historie týče, v naší republice stále stojí velké množství původních roubenek, jejichž věk často přesahuje 150 let. I přesto, že byly dlouhou dobu opuštěné, jsou mnohdy velmi zachovalé.

Jaký vliv má vlhkost na kvalitu dřevostavby

Velmi častým argumentem, proč dřevostavbu nestavět, je riziko stárnutí materiálu. Velký vliv na dřevostavbu má vlhkost. Té je v současnosti velmi dobře zabráněno technologickými postupy při výrobě jednotlivých stavebních prvků.

Vybíráme správné dřevo pro stavbu dřevostavby – vlhkost dřeva pro stavbu dřevostavby nesmí přesáhnout 15%. Naši prověření dodavatelé stavebních a konstrukčních prvků nám dodávají kvalitní, dobře vysušené dřevo.

Stavbu provádíme nad terénem – naše levné dřevostavby na klíč jsou postavené na správně vybudovaných základech. Naše domy jsou umístěné minimálně 30 centimetrů nad terénem, kvůli přenosu vlhkosti. Proto v žádném případě nepodceňujeme stavbu základové desky.

Dřevo používáme kvalitně impregnované – Pro konstrukci dřevostavby používáme výhradně dobře impregnované dřevo. Díky tomu se voda nedostane do výsušných trhlin ve vnějším plášti dřevostavby. Navíc je naše dřevo impregnované tak, aby se jednalo o zcela nehořlavý materiál.

Větší riziko požáru?

Nadšení odpůrci dřevostaveb většinou berou stavbu jako krabičku zápalek – stačí škrtnout a oheň je na střeše. U našich moderních dřevostaveb je riziko požáru zcela potlačeno. Naše domy splňují základní normy požární bezpečnosti stanovenou ČNS. U dřevostaveb se na odolnost proti požáru klade zvláštní důraz. Při dostatečné impregnaci může dřevo hravě dosáhnout na třídu hořlavosti A2, což je podle směrnice EN 13501-1 nehořlavý materiál.