Co přesně znamená konsolidace úvěrů? Je to sloučení menších půjček do jednoho většího úvěru s delší dobou splatnosti. Konsolidace úvěrů je možná i s pomocí nebankovní půjčky. Kdy je pro vás konsolidace úvěrů výhodná a jak si vybrat mezi několika půjčkami?

více v článku...

Nebankovní půjčky vybírejte podle RPSN

Nebankovní půjčky jsou stále opředeny řadou polopravd. Často je na ně neprávem nahlíženo jako na nástroj financování, který má příliš vysoký úrok. Nebývá tomu tak vždy. Poskytovatelé půjček, tedy bankovní i nebankovní instituce mají povinnost zveřejnit celkové náklady úvěru. Naleznete je pod zkratkou RPSN. Jakmile použijete porovnávač úvěrů, zjistíte, že vám řada soukromých subjektů umí nabídnout výhodnější podmínky půjčky než vaše banka.

Než sáhnete po kreditní kartě nebo než otevřete kontokorent na bankovním účtu je dobré si prověřit, zda vám jinde nepůjčí levněji.

Noví klienti navíc mohou využít řady zvýhodněných půjček. Ty jsou nabízeny za nízký úrok nebo dokonce bezplatně, při rychlém splacení.

Rychlá půjčka ale dlouhá doba splatnosti

Rychlá půjčka má tu výhodu, že získáváme peníze okamžitě. Často to ale znamená povinnost uhradit vyšší úrok. Problém nastává ve chvíli, kdy si klient sjedná více půjček s krátkou dobou splatnosti. Splátky se vyšplhají na tisíce korun měsíčně a nezbývá na placení běžných výdajů.

Nesnažte se úvěr splatit rychle za každou cenu. Raději volte nižší měsíční splátku a delší dobu splatnosti.

U řady půjček můžete splatit dlužnou částku dříve bez sankcí. Raději si vytvořte finanční rezervu, pomůže při nenadálých událostech nebo poslouží pro dřívější splacení.

Konsolidace úvěrů

Jakmile se objevují první potíže se splácením úvěrů, okamžitě jednejte. Pokud nemůžete prodloužit dobu splácení stávajících půjček je tu konsolidace. Konsolidace úvěrů vám umožní sloučit více úvěrů do jednoho většího závazku. Nástroj můžete využít už od dvou půjček. Například v případě kreditní karty a kontokorentu nebo kreditní karty a spotřebitelského úvěru. Sloučit je možné i několik menších úvěrů.

Nový úvěr vám umožní okamžitou úhradu stávajících závazků v plné výši a nastavení nižších splátek. Budete splácet delší dobu po menších částkách tak, abyste neohrozili rodinný rozpočet a nemuseli si sjednávat další půjčku.

Při výběru půjčky oslovte více subjektů a nechte si vypracovat několik nabídek.