Je skutečně málo jedinců, kteří vědí, že xylitol je v podstatě přírodní látka, která se vyskytuje téměř ve všech druzích zeleniny a ovoce. Nejedná se o nějakou sladkou verzi chemického sladidla, které zanechává celkem odpornou chuť na jazyku a v ústech. Přírodní cukr si dokáže naše tělo vytvořit i samo, když zpracuje potraviny, které mu dodáme. Je pravdu, že je to zdlouhavý proces a jde to skutečně jednodušeji, když si zakoupíme xylitol ve specializovaném obchodě se zdravou výživou. Pokud se jedná o přírodní sladidlo, tak se musí také přirozeně získávat z přírody. Kromě zeleniny, ovoce, lesních plodů, salátů, je skvělý zdroj bříza a kukuřičné klasy. Břízová kůra byla nejčastějším zdrojem a tak se mnohdy můžeme setkat i s názvem březový cukr, což je v podstatě úplně stejný název i stejné hodnoty, které bude tento produkt obsahovat.

Jak březový cukr používat

To je jednoduchá rada, xylitol je ideální náhražkou cukru, tudíž se používá přesně všude tam, kam bychom dali klasický cukr. Můžeme tím osladit teplé nápoje, ale použít ho na vaření nebo pečení. Nijak se jeho složení nezmění k horšímu. Odlišuje se od cukru svým molekulárním složením a je pravdou, že skutečně nemá všechny vlastnosti cukru, které také potřebujeme k nějaké výrobě. Nemůžeme ho využít například na tvorbu karamelu, protože jednoduše nekrystalizuje. Není vhodný ani na výrobu bonbónů a bohužel si nebude rozumět ani s kynutým těstem. Jinak se dá používat celkem bez větších problémů.

Kde si můžeme zakoupit?

V podstatě je nyní k dostání v každém specializovaném obchodě se zdravou výživou. Dokonce v různých kamenných obchodech či marketech jsou vyhrazené poličky se speciálním zbožím, kde lze najít hotové poklady. Kdo se nechce nijak trmácet po obchodech, tak si může jednoduše zboží objednat skrze e-shop a očekávat tak svoji zásilku až do svého domova. Rozhodně s koupí neuděláme špatné rozhodnutí, spíše naopak prospějeme svému zdraví.