Taky máte někdy pocit, že nakupování nových spotřebičů do kuchyně je pěkná věda? Pojďme si společně vysvětlit jednotlivé rozdíly v základních pojmech a udělat si ze zařizování nové kuchyně radost. Asi se shodneme, že ústředním bodem každé kuchyně je lednice.

Lednice se používají k chlazení potravin a pokrmů pro delší zachování jejich čerstvosti. V minulosti se k chlazení používal přírodní led, který se umisťoval do speciálních staveb, tzv. ledáren, anebo zvláštních místností v domácnostech. Odtud se dochoval název „lednička“ pro místo, kde se chladí potraviny. Možná by se nabízelo i pojmenování „mraznička“. Dnes si tento princip chlazení vybavíme hlavně ve spojení s kyblíkem ledu šumivého vína a jahod.

Kombinovaná lednice Electrolux EN3201MOW

V současné době již můžeme potraviny chladit nejen ledem, ale i dalšími způsoby například:

  • pomocí kompresoru a chladiva;
  • absorpcí chladícího média;
  • adsorpcí chladícího média;
  • pomocí jednosměrného elektrického proudu.

Vzhledem k dalším způsobům chlazení, než jen ledem, označení lednice už zcela nevyhovovalo skutečnosti, a tak se do podvědomí zařadil pojem chladnička. Při výběru nové lednice se tak můžete setkat s pojmem chladnička – jejich význam se však neliší.

Na trhu se vyskytuje velké množství různých typů chladniček. Při jejich výběru bychom si měli nejprve uvědomit, za jakým účelem budeme novou ledničku pořizovat a kolika členům domácnosti bude lednička chránit dobroty před zkažením – ne už tak před snědením.

Jednodveřová lednice Electrolux ERT1502FOW3

Chladničky můžeme posuzovat například z hlediska výkonu, ceny, velikosti, způsobu chlazení, údržby nebo typu potravin, které budeme chtít uchovávat. Dnes si můžeme vybrat z nepřeberného množství lednic v různých kombinacích, ať už samostatné, anebo kombinované s mrazničkou. Při výběru se můžeme řídit i designovým hlediskem a zaměříme se na samostatně stojící lednice nebo vestavěné, které dokonale splynou se zbytkem kuchyně. Můžeme vybrat malou lednici či naopak velkou křídlovou lednici, kterou známe z amerických filmů.

Vybírání nové lednice může být určitě dobrodružství. Věříme, že si jistě vyberete správně.