Americký prezident Donald Trump vyzval evropské státy, aby si převzali své občany, kteří bojovali v řadách extremistické organizace Islámský stát (IS) a momentálně jsou drženi v Kurdy ovládaných oblastech na severu Sýrie.
Trump Evropanů varoval, že pokud tak neudělají, Spojené státy mohou těchto islamistů do Evropy samy propustit. „Zadržovat tisíce bojovníků Islámského státu a chceme, aby si je Evropa vzala. Uvidíme, jestli tak učiní. Pokud ne, budeme je muset asi propustit do Evropy,“ řekl šéf Bílého domu ve čtvrtek novinářům.

Trump již dlouhodobě kritizuje evropské země za jejich neochotu přijmout zpět džihádistů zadržovaných v Sýrii koaličními silami, neboť podle jeho slov tak brzdí řešení krize kolem těchto vězňů. Extremisté jsou zadržováni v táborech řízených syrského demokratickými silami (SDF), kterým velí Kurdové, podporovaní Spojenými státy.

Kurdští představitelé už měsíce varují, že tábory jsou přelidněné a těžko se řídí, přičemž také upozorňují, že mnozí vězni stále zastávají extremistické názory a představují hrozbu.