Highball Glass, Margarita Glass nebo koktejlka. Pokud vám jsou přesně tyhle názvy povědomé, pravděpodobně za barem nestojíte poprvé. A pokud vám povědomé nejsou – nevadí! Přečtěte si, do jakých sklenic bude vhodné nalévat jednotlivé druhy koktejlů, a proč vlastně na volbě sklenic záleží.

Správná sklenice – základ baru

Představme si pár nejznámějších druhů sklenic, které za barem určitě využijete. Pokud tak zrovna vybavujete vlastní bar, přesně na takové nesmíte zapomenout. Sklenice jsou totiž společně s šejkrem základem každého dobře vybaveného baru. Důvodem, proč se na dané koktejly využívají určené sklenice, je mnohdy tradice a etiketa. Zvolené sklenice mají také dopřát ideální rozložení chuti a aroma. Jaké sklenice jsou mezi barmany těmi nejznámějšími?

Hurricane Glass

Hurricane sklenice s krátkou nožkou a buclatou horní částí pojme 590 ml míchaného nápoje. Podávat v ní můžete koktejl Hurricane, Piňa Coladu nebo Blue Hawaii. Svůj název sklenice získala z termínu Hurricane lamp, který anglicky označuje petrolejovou lampu. Tu právě tato sklenice svým tvarem může připomínat. Objem této sklenice je 350 – 450 ml.

Collins Glass

Větší štíhlá a vysoká sklenice se zrodila třeba na podávání světoznámého koktejlu Mojito. Patří do ní i ale i koktejl Tom Collins na který se používají sklenice na gin. Stejně, jako řada dalších míchaných nápojů obsahující sodovku. Obvykle je Collins Glass sklenice vyrobena z matného skla, což ji činí originální a vyčnívající z davu ostatních sklenic.

Highball Glass

Do této vysoké sklenice můžete nalévat celou řadu míchaných nápojů a drinků. Své místo si v ní ale najdou zejména ty s podílem silného destilátu a různého množství nealkoholické složky. Podávat v ní tak můžete třeba míchané nápoje Bloody Mary, Sex on The Beach nebo Long Island Iced Tea. Sklenice je štíhlá, vysoká a podobná sklenici Collins.

Cocktail Glass

Koktejlové sklenice neboli koktejlky, jak se těmto sklenicím česky říká, je sklenka s dlouhou hubenou nožkou a širokým kalíškem. Do takové sklenice patří třeba Martini, Paradise nebo Daiquiri. Její tvar umožňuje vystavení nápoje vzduchu a tím i uvolnění chutí uvnitř sklenice.