Vzrůstající ceny energií, základních potravin a rostoucí inflace je pro spoustu lidí naprosto likvidační. Zvláště, když je lepší vývoj v nedohlednu. Pokud jste se v předchozích letech zadlužili, možná máte problém své závazky nyní splácet. Jak z toho ven?

Pokud vlastníte nemovitost, jedním z řešení je využít výkup bytu nebo výkup domu. Peníze získáte rychle a bez starostí, avšak reálně nemovitost prodáte pod kupní cenou. Při hrozící exekuci je ale někdy toto řešení nevyhnutelné.

Řešit půjčku další půjčkou je cesta do pekel. Zároveň ale neodsouvejte řešení dluhů donekonečna, i to může mít tragické důsledky. Postavte se k problému čelem a se svými věřiteli komunikujte, jinak nebudou mít jinou možnost než povolat exekutora.

Udělejte si seznam

Pokud jste dluhy dlouho neřešili, nebo je řešili kupením dalších a dalších, důsledně si sepište, kolik a kde přesně dlužíte. Půjčovali jste si pouze z banky, od nebankovních společností, nebo dlužíte za nájem, energie, zdravotní pojištění či u finančního úřadu? Spolu s touto informací si připište také to, kdy dluh vznikl. Pokud od vás tento dluh společnost nevymáhala do tří let, můžete uplatnit námitku promlčení.

Pokud už víte, za co a v jaké výši dlužíte, propočítejte si své příjmy a výdaje za měsíc. Od toho se pak bude odvíjet to, jak moc budete muset šetřit. Pokud jsou vaše příjmy natolik vysoké, že pokryjí vaše životní náklady i splátky dluhu, máte vyhráno. V opačném případě musíte své výdaje snížit tak, abyste každý měsíc mohli splatit alespoň část dluhu. Přednost mají dluhy s vyšším úrokem.

Snižte měsíční výdaje

Ušetřit se dá naštěstí na spoustě místech. Prvním krokem by mělo pochopitelně být oželení dovolené a koníčků, které stojí peníze. Zrušte veškeré předplacené služby, které nejsou životně důležité (například Netflix), zrušte všechna nadbytečná pojištění a připojištění a vzdejte se alespoň dočasně návštěv restauračních zařízení.