Když se lidé ocitnou v těžké životní situaci, nezbývá jim někdy nic jiného, než přistoupit k půjčce do výplaty, aby přežili. Pokud jsou pod tlakem času a ve stresu, nebo bezvýchodné situaci, pak mohou v tíživé situaci podepsat i často velmi nevýhodné smlouvy (u nebankovních společností typu Cool Credit, soukromých osob, půjčky ihned bez registru nebo půjčky na směnku). Podobně se to stalo paní  Radce z Pelhřimova. 

Manžel hrál na automatech a velmi se zadlužil. Po jeho smrti nevěděla jak vyřešit dluhy, a tak musela prodat svůj byt v rámci zpětného odkupu nemovitostí. Našla ale společnost Záchranná síť a její zpětný odkup nemovitosti, která jí pomohla k mnohem výhodnější smlouvě, nižšímu nájmu a lepší budoucnosti.

Po smrti manžela v dluhové pasti

Paní Radka se po smrti svého muže ocitla ve velmi složité situaci. Zdědila po něm vysoké dluhy a i byt, ve kterém bydleli, byl zatížen pohledávkami. K tomu jí osud naložil další břemeno, přišla o práci po úraze a ze zdravotních důvodů se ze dne na den stala závislou na nízkém invalidním důchodu. Dluhy jí začaly přerůstat přes hlavu.

Zpětný odkup nemovitosti jako řešení dluhů

To samo o sobě zní jako dobrý plán. Ale ne všichni zprostředkovatelé zpětného odkupu nemovitosti jsou fér, a paní Radka proto podepsala velmi nevýhodnou smlouvu. Svůj byt prodala jen za polovinu jeho skutečné hodnoty. Navíc následující nájemní smlouva byla také nevýhodná a paní Radka měla platit vysoké měsíční nájemné, které pohltilo celý její invalidní důchod a nezbývalo jí na jídlo. V takové situaci by nezvládala ani po letech našetřit na zpětný odkup nemovitosti.

Výhodnější smlouva o odkupu nemovitosti

Finanční situace paní Radky už byla neúnosná. Naštěstí se dozvěděla o jiné společnosti Záchranná síť a jejím zpětném odkupu nemovitosti a obrátila se na ni. Rádi jí pomohli vylepšit nejen měsíční finanční rezervu, ale i férovější smlouvu zpětného odkupu nemovitosti.

Paní Radka si sjednala novou výhodnější smlouvu o zpětném odkupu svého bytu. Původní smlouvu firma vyřešila, a tak se podařilo také snížit měsíční nájem o třetinu, tedy asi 4 000 korun. A to byly pro paní Evu, která neměla v té době ani na základní živobytí, slušné peníze, aby jí zůstalo na jídlo. Konečně klidněji spí a věří, že se jí brzy v budoucnu podaří nemovitost odkoupit zpět díky hypotečnímu úvěru. Má na to doživotní právo. Jen si musela sehnat novou práci z domova, aby mohla našetřit na zpětný odkup, na který má asi 10 let čas.

Nezapomeňte, že ne každá smlouva je výhodná. Velmi dobře si přečtěte podmínky, poznámky pod čarou. Nečiňte žádná rozhodnutí ve spěchu a pod tlakem. Srovnávejte si více možností případně se poraďte s odborníky.