Dobrý sluha, ale špatný pán. Přísloví na realitní makléře sedí jako zadek na hrnec. Profesionál vám může ušetřit spoustu zbytečných starostí a zajistit, že ve finále prodáte nemovitost mnohem rychleji a za vyšší cenu. Amatér, který si na odborníka pouze hraje, vám naopak přidělá nejednu vrásku. Neváhejte proto investovat čas do hledání toho nejkvalitnějšího servisu. Následující tipy a rady vám budou při výběru realitky k užitku.

Charakteristika kvalitní realitní kanceláře

Na první pohled jsou všechny realitní kanceláře velmi podobné a liší se snad jen velikostí či působností. Ve skutečnosti však mezi kvalitou a rozsahem služeb panují propastné rozdíly. Zákon bohužel segment příliš nereguluje, byť v březnu 2020 vešel v platnost nový zákon o realitním zprostředkování, na jehož základě musí každý makléř prokázat odbornou způsobilost. Ve svém vlastnímu zájmu si přesto realitní kancelář důkladně prověřte a v případě jakýchkoliv pochybností jděte o dům dál.

Neakceptujte povinné financování doporučeným úvěrem

V prvé řadě se zajímejte o podmínky spolupráce. Musí být oboustranně příjemná, bez jakýchkoliv nařízení a podmínek ze strany realitky. Mezi praktiky, ke kterým se v poslední době uchylují někteří zprostředkovatelé, patří povinnost financování doporučeným úvěrem, tedy v případě, že zájemce nedisponuje vlastními zdroji.

Pro realitní kanceláře je motivací provize, což je samozřejmě v pořádku. Doporučit bezradnému klientovi výhodný úvěr a usnadni mu tím financování nemovitosti je běžná (a v podstatě žádaná) praxe. Problém začíná v momentě, kdy realitka sjednáním „jejího“ úvěru uskutečnění prodeje podmiňuje. Tato podmínka může spoustu potenciálních zájemců odradit, čímž se transakce neúměrně protáhne. V konečném důsledku je prodávající mnohdy nucen snížit cenu.

„Proklepněte“ si realitku od A do Z

Kromě výše uvedeného by vás měly zajímat další důležité informace, jako počet prodaných nemovitostí, velikost týmu (vždy je lepší, když realitka disponuje několika specialisty) a ekonomické zdraví společnosti, o kterém si uděláte představu z účetní závěrky a výroční zprávy (obojí je k dispozici v obchodním rejstříku).

Mimo jiné se zajímejte také o způsob, jakým realitní kancelář řeší legislativní rámec transakce. Je krajně nežádoucí, aby makléř využívat univerzální vzory smluv – jediným správným řešením je smluvní dokumentace na míru. Vlastní právní oddělení je tedy více než žádoucím parametrem.

A ještě něco. Než si s realitní kanceláří „plácnete“, poohlédněte se na internetu a zjistěte, jaký názor na ní mají klienti, kteří její služby využili v minulosti. Omrkněte sociální profily a nezapomeňte se podívat na recenze v rámci služby Moje firma na Googlu.

Spoustu dalších praktických tipů, které se vám při hledání realitní kanceláře zn. Ideál budou hodit, najdete na blogu renomované pražské realitky MAXIMA REALITY.