real estate concept, choose house to buy, different offers of property online on virtual screen

Každý z nás si přeje mít hezké a příjemné bydlení. Dnešní doba nás naučila, jak si ho dopřát a pořídit si co potřebujeme, i když nemáme na účtě milióny. Hypotéka je jedna z možností, jak docílit toho co chceme.

Co to hypotéka je?

Hypotéka rovná se zástava. Je to střednědobý nebo dlouhodobý úvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti. Ještě v roce 2004 bylo možné poskytovat hypotéku jen na investice do nemovitostí a na jejich výstavbu nebo pořízení na území v České republice. A samozřejmě zajistit její splacení zástavním právem k nemovitosti. Dnes už taková podmínka v zákoně není, takže hypoteční úvěry jsou vlastně všechny úvěry zajištěné nemovitostí. V současnosti nám také zákony nabízí hypoteční úvěry nejen na výstavbu nemovitostí, ale taky na zajištění potřeb bydlení. To znamená, že hypoteční úvěr si můžeme vzít i na koupi družstevního bytu, složení členského podílu v družstvu, nebo taky k rekonstrukci bytu v majetku obce a podobně.

Co je hypoteční kalkulačka?

Hypoteční kalkulačku můžeme využít online. Je to možnost vypočítat si kolik budeme splácet. Taky můžeme díky ní porovnat nabídky hypoték z ostatních bank. Dozvíme se i jaké dokumenty třeba doložit u různých tipů hypoték. To nám pomůže vybrat si pro nás tu nejvhodnější. Hypoteční kalkulačku je třeba určitě použít dřív, než si hypotéku pořídíme.

Jak na hypotéku?

Nejdůležitější je ověřit si, jestli splňujeme všechny podmínky pro poskytnutí hypotéky. Řadu z nich najdete popsanou na https://www.hypotekaplzen.cz/. Jedna z podmínek je věk. Je nám 18 let? A když je nám více, máme dostatečný čas na to ji splatit? Doba splacení se předpokládá do 67 let. Další faktor je náš příjem. Máme ho tak vysoký, abychom dokázali hypotéku splácet? Do příjmu se počítá jakýkoliv peněžní přísun do rozpočtu. Výplata, renta, důchod a tak dále. Pro poskytnutí hypotéky nesmíme mít taky větší záznamy v registrech dlužníků. Je důležitá i hodnota zástavy. Máme ji dostatečně velkou? Jedna z podmínek je taky trvalý pobyt v Česku. Takže pokud jsme cizinci, zjistěme co je potřeba udělat, abychom hypotéku dostali. Metodické podmínky poskytnutí úvěru se u jednotlivých bank liší, proto je vhodné svoji situaci konzultovat s poradcem.

Hypotéka je možnost, jak si splnit svůj sen. Třeba sen o bydlení. Má ale své podmínky a závazky. Proto je důležité předem si spočítat náklady a správně se rozhodnout jakou banku o ní požádáme. Je to totiž závazek na několik let.