Plánujete, že s příchodem následujícího jara bude vybudována nová terasa u vašeho domu, která bude sloužit k odpočinku za příjemných teplých dní? Možná se rozhodujete, zda takovou výstavbu uskutečníte sami, anebo zda si přizvete odborníky. Jestliže jste alespoň částečně zruční, za pomoci našich rad a trochu selského rozumu zvládnete postavit terasu svépomocí, a tedy mnohem levněji. Podívejte se s námi, jak na to.

Připravte terén

Úplně prvním krokem, který je nutné udělat, je připravit podklad terasy tak, aby mohla stát na pevných základech. Zeminu připravte tak, aby byla rovná a nebyly na ní prohlubně nebo vystoupnuté části. Jakmile bude hotovo, položte plánovaný prostor pod terasou igelit nebo netkanou textilii, která zabrání prorůstání různého plevele nebo trávy. Na zábranu nakonec nasypte štěrk, na který budou položeny podkladové hranoly.

Podlahový materiál

Při rozhodování se, zda zvolíte dřevěná, nebo WPC prkna na terasu, porovnejte jednotlivé výhody a také nevýhody. U dřevěných prken je zaručena dlouhá životnost podlahy, avšak pouze za předpokladu, že o ni bude správně postaráno. Dále neakumulují teplo. To znamená, že v parních letních dnech nebude dřevěná podlaha ještě zvyšovat pocitovou teplotu. Dřevěné podlahy nekloužou.

O WPC prkna je daleko menší starost a jejich pořizovací cena je nižší. Vzhled této podlahy je velmi podobný dřevu, nevýhodou však je, že tento materiál akumuluje teplo, proto je v létě naprosto nemyslitelné, abyste na terasu vstoupili bez bot. WPC prkna jsou poměrně složitá na opravu a samozřejmě se nejedná o přírodní materiál.

Pokládka dřevěné podlahy

Pokud se nakonec rozhodnete pro pokládku dřevěné podlahy, dbejte v prvé řadě na to, aby se prkna přímo nedotýkala dřevěných trámů. Dřevo by tak mělo tendenci rychleji se kazit. Mezi hranol a dřevěná prkna je proto dobré umístit terasové podložky nebo retifikační terče, které zajistí proudění vzduchu pod terasou a tím i prodlouží její životnost.

Co více by se vám mohlo hodit znát pro výstavbu nové terasy svépomocí se dočtete například zde.