Sdílejte

Nákupováním v Číně lze ušetřit spoustu peněz na mnoha produktech. Nízká cena zboží se však pojí s několika riziky. Jaké jsou nevýhody a výhody nákupů z Číny? Jaké zboží se vyplatí kupovat a kde?

Nakupování z Číny nikdy nebylo dostupnější a jednodušší. Zboží z Číny je většinou výrazně levnější. S touto cenou, který je nepochybně velkou výhodou čínských internetových tržišť, přichází i řada rizik.

Je však nutné zmínit, že čínská internetová tržiště jako Wish shop cz vyřídí nespočet objednávek denně. Problémy s nákupem se tak týkají pouze malého zlomku zákazníků.

Rizika nákupů z Číny

Rizika, která se pojí s nákupem v Číně, lze sloučit do několika hlavních okruhů:

  • neodpovídající produkt
  • nízká kvalita
  • nedodání objednávky

Neodpovídající produkt

První případ se týká výrobků, které byly inzerovány např. s nějakou unikátní vlastností, ale po dodání objednávky zboží tuto vlastnost nemělo. Tomuto se lze vyhnout přečtením recenzí produktu, kde na neodpovídající výrobek a klamavou reklamu nepochybně upozorňují lidé, kteří se objednáním již spálili. 

  Hledám brigádu nebo práci

U zboží, kde žádné recenze nejsou, se může vyplatit zkusit výrobek vyhledat přes vyhledávače a najít recenze na jiných stránkách. Pokud jinde zboží vystaveno není, je na místě být při nákupu opatrný a podívat se na jiné zboží nabízené daným prodejcem a dohledat recenze u těchto položek.

Nejvhodnější jsou recenze zahrnující fotografie zboží. Člověk s tak může podívat na nepřiklášlenou podobu výrobku.

U oblečení se může stát, že přišla jiná velikost nebo barva. V tomto případě lze zažádat o vrácení peněz a vrácení zboží. Solidní čínské e-shopy vyřizují reklamace velmi rychle a většinou zde nedochází k problémům. Mohou po zákaznících požadovat fotografii přijatého zboží, proto se vyplatí vše fotograficky dokumentovat.

Nízká kvalita

Čínské výrobky jsou nedostatečnou kvalitou známé. Stejně jako v předchozím případě se vyplatí číst recenze. Neznačkové zboží samozřejmě nemusí nutně znamenat nižší kvalitu, v praxi tomu však tak často je.

  Konsolidace úvěrů s pomocí nebankovní půjčky

Možnou nízkou kvalitu je dobré zahrnout do ceny a zamyslet se, jestli se nákup skutečně vyplatí i s rizikem, že zboží dlouho nevydrží.

Nedodání

Nedodání může být způsobeno několika faktory:

  1. výrobce zboží vůbec neodešle
  2. balík se ztratí při přepravě 

Oba případy jsou v porovnání s objemem zásilek ojedinělé. Pokud je to již více než jeden až dva měsíce po objednání, lze zažádat o reklamaci a vrácení peněz. 

Co se vyplatí kupovat v Číně

Čínské eshopy nabízí obrovské množství výrobků – z Číny lze objednat téměř cokoliv. Obecně platí, že se vyplatí kupovat levnější a menší výrobky. Mezi ty patří např. příslušenství pro mobily, oblečení, drobnosti, různé technologické „vymoženiny“ a vychytávky do domácnosti (anglicky gadgets).

U větších nákupů je nutné uhradit DPH a clo, i proto se vyplatí zůstat pod hranicí 22 €, kdy ani jedno není nutné platit.