Sdílejte

Pořizovací cena tiskárny často neudělá díru do rozpočtu tak jako následný provoz. Pokud používáte originální tiskové kazety, nemusíme nic vysvětlovat. Pravidelně utrácíte nezanedbatelné částky za trochu barvy a náklady na tisk raději nepočítáte, protože by vám zbyly oči pro pláč. Ale možná byste měli. A měli byste si zároveň spočítat, na kolik by vás tisk vyšel v případě kompatibilních neboli alternativních tonerů.

V rámci objektivity nesmíme originálním tiskovým kazetám křivdit. Obvykle pochází od výrobců tiskáren, hrdě nesou jejich značku a garantují prvotřídní kvalitu tisku. A také stojí majlant – často i více samotná tiskárna.

Co se týče neoriginálních tonerů, nenutí vás platit za značku. A mnohdy nabízí mnohem více než sortiment originálních tiskových kazet. Kromě srovnatelné kvality tisku jde o tisk více stránek a leckdy i velmi praktickou záležitost v podobě krytu, který lze po sejmutí opět nasadit a zabránit vysychání kazety v době, kdy ji nevyužíváte. Výrobci originálních tonerů by si měli vzít příklad a nahradit klasickou lepicí pásku podobným řešením. Na druhou stranu – proč by to dělali. Když toner vyschne, uživatel si bude muset pořídit nový…

Nemá cenu si nalhávat, že sortiment alternativních tiskových kazet neláká především velmi nízkou cenou. Nový toner Brother (můžete doplnil libovolnou značku – kompatibilní tonery se vyrábí pro valnou většinu tiskáren) vychází i o více než polovinu levněji oproti originálu. Často se lze dostat až na zlomek původní ceny.

Příznivci originálních kazet mohou namítnout, že jejich tiskárně nehrozí ucpání tiskových hlav, a navíc mají jistotu kvalitního tisku. Toho se však nemusí bát ani zájemci o kompatibilní tonery – stačí se poohlédnout u specializovaného prodejce, který má v nabídce certifikované výrobky od prověřených výrobců.

Rozhodnutí je na vás. Ale není jediný racionální důvod, proč byste si neměli objednat toner Epson z či jinou značku z druhovýroby a dát ji šanci.