Pračky a sušičky jsou v drtivé většině domácí naprostou samozřejmostí už několik desetiletí, ovšem ne vždy to tak bylo. Prababičky dnešních moderních praček, valchy, se začaly používat v první polovině 18. století. Oproti máchání prádla v potoce to byl opravdu velký pokrok, ale k pračkám, jaké známe dnes, vedla ještě dlouhá cesta. Významným milníkem byl vynález bubnu Jamese Kinga, který byl pro ručně poháněné pračky – to se psal rok 1851. O 7 let později se Hamilton Smith zasloužil o vývoj první vířivé pračky. I přesto, že byla později použita technologie elektrického motoru, bylo vodu nutné i nadále ohřívat zvlášť. Přesto šlo o velkou pomoc.

První kompletně elektrická pračka se jmenovala The Thor a byla vynalezena roku 1908 v Chicagu. Měla elektrický motor a velký buben a o dva roky později byla patentována. Avšak nebylo to bez chyby, protože jedním z největších problémů těchto praček bylo protékání vody mezi dráty, což mohlo způsobit zkrat, jiskření, případně i zranění. Dalším velkým úspěchem byl vynález bubnových praček, a to ve 40. letech 20. století. Zrodily se v Americe a v následujících letech se rozšířily do celého světa. Tyto pračky už uměly samy napustit vodu, ohřívat ji, prát i ždímat. A za dalších asi 10 let přišlo další vylepšení – programovatelnost praček.

Pračka s předním plněním Samsung WW90M649OPM

První automatická sušička prádla spatřila světlo světa v první polovině 20. století. O tento úžasný vynález se postaral J. Ross Moore, americký vynálezce ze Severní Dakoty. Jeho vynález byl zveřejněn v roce 1938. O dva roky později pak designér Brooks Stevens sestavil první elektrickou sušičku se skleněnými dvířky.

V dnešní době je možné vybírat z nepřeberného množství nejrůznějších alternativ praček a sušiček a případně kombinací 2v1. Pračky s horním plněním, pračky s předním plněním, parní, vestavné, úzké, široké, hluboké více nebo méně. Při výběru pračky a sušičky se můžeme rozhodovat podle funkcí, designu, ceny nebo značky. U sušiček je výběr o poznání snazší, máme vlastně jen dva druhy, a to kondenzační a ventilační. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu odvádění horkého vzduchu, spotřebě elektrické energie a rychlosti sušení. Ventilační, oproti kondenzačním, nejsou dnes téměř vůbec rozšířené.

Sušička prádla Samsung DV90N62632WZE

A jak že vlastně kondenzační sušička funguje? Jednoduše, na principu kondenzace. Tepelné čerpadlo nebo topné těleso vhání horký vzduch do bubnu sušičky, ten na sebe váže vodní páru, která později zkondenzuje a mění se tak na vodu. Ta se pak ukládá do kondenzační nádoby, kterou musíme po sušení vylévat, případně teče rovnou do odpadu. Pak je sušení skoro bez práce.

Čištění filtrů

Dle typu dělíme sušičky na ty, ve kterých jsou samočistící filtry a ty s filtry, ze kterých je nutné prach a tkaniny vyčistit ručně. Samočistící funkce se může jevit jako dobrá volba, nicméně v případě ucpání tohoto filtru je nutno volat servis. Což znamená nejen finanční výdaje navíc, ale také nemožnost používání sušičky do doby opravy. A i když je sušička v záruce, ne vždy se záruka vztahuje na zanesený filtr. Manuální vyčištění filtru je otázkou pár vteřin a je na každém spotřebiteli, jestli ta ušetřená chvilka za případné problémy s čištěním filtru servisem stojí.

Pračka se sušičkou 2v1

Kombinace pračky a sušičky v jednom je ideálním řešením pro domácnosti, kde není dostatek místa pro dva velké samostatné spotřebiče. Bohužel účinnost sušení je nižší, ale vyloženě propadák to není. Nevýhodou je ovšem nemožnost prát a sušit prádlo najednou, tak jako v případech, kdy je pračka a sušička zvlášť.

Pračka se sušičkou LG F2J6HM0W

Jak bylo již napsáno na začátku, automatické pračky jsou již běžným standardem asi všech domácností, u sušiček je tento trend na velkém vzestupu. Sušička prádla ušetří spoustu času, nemusíte mít doma nevzhledný sušák na prádlo a do vzduchu se nedostává zbytečná vlhkost z volně schnoucího prádla. A jako bonus je prádlo naprosto skvěle měkké a načechrané.