Líbí se vám krásné jemné tahy písmen s občasnými silnými částmi? Ano, tak přesně tohle je kaligrafie, která rozhodně není jednoduchá. Jestliže jste začali zkoušet psát kaligraficky, nejde vám to, projděte si našich několik rad, které vás ke správné technice jistě navedou.

Postoj

Posaďte se ke stolu rovně, udržujte papír před sebou a ujistěte se, že kolem sebe máte dostatek prostoru, aby vás nic neomezovalo při pohybu paží – celé předloktí by se mělo dotýkat povrchu stolu. Správnost držení těla je pro kaligrafii velmi důležitá.

Pozor na nesprávná pera

Bohužel, ne každé kartáčové pero je vyrobeno pro kaligrafické psaní, a tak je zbytečné se s nimi pokoušet pracovat. Pokud s kaligrafií právě začínáte, držte se známých produktů a značek, přečtěte si jejich recenze. Totéž platí pro hroty. Kromě výběru správných hrotů potřebujete také správnou kombinaci papíru a inkoustu.

Kartáčové pero

Kartáčové pero se obvykle drží nad špičkou, což vám umožní vytěžit maximum ze silných tahů, aniž byste přitom při tom museli vyvíjet příliš velký tlak, kterým ruka získá lomené nepřirozené sklony. Kartáč by měl být mezi palcem a ukazováčkem pod úhlem 10-20 stupňů (v závislosti na velikosti vaší ruky).

Inkoustové pero

Inkoustová pera si člověk musí sám osahat a osvojit. Pokud budete příliš na pero tlačit, hrot se oddělí a vytvoří silnější tahy. Je nezbytné, aby byl stejný tlak vyvíjen jak na levou, tak na pravou stranu. Pro mnohem snazší ovládání je dobré si pořídit držák na šikmá pera, na boční hroty. S šikmým držákem totiž nebudete muset tolik ohýbat ruku oproti přímému držáku.

Je mnoho technik, tahů a sklonů – ty všechny si musíte prostě vyzkoušet, který vám bude nejvíce vyhovovat. Někdy to trvá chvíli, někdy zase měsíce – jenže o tom kaligrafie je.