Každý začátek léta, a s ním spojené horké dny, přímo svádí k dovolené u vody nebo pod stanem. Při cestování autem ale není letního horka ušetřen ani nákladový prostor a převoz potravin může být docela problém. Jako řešení se nabízí termotaška, ale ta nemusí udržet optimální teplotu na dostatečně dlouhou dobu. Na řadu tak přichází autochladnička.

Lednice do auta existují ve dvou provedeních – jako aktivní a pasivní. Pasivní autolednice obsahují izolační vrstvu a chladicí vložku, která udržuje nízkou teplotu uvnitř boxu. Jejich výhodou je nízká hmotnost a pořizovací cena. Na druhou stranu teplotu udrží zhruba jeden den, takže se jedná spíše o chladicí boxy na kratší výlety, chatu nebo jednorázový převoz potravin. Chladicí vložky se musí dokupovat.

Autochladnička Guzzanti GZ 38

Aktivní ledničky do auta fungují na elektřinu a lze je pohodlně zapojit do 12V autozapalování i do 230V zásuvky. Jejich hmotnost je sice o něco málo vyšší než u chladicí boxů, umožňují ale uskladnění většího množství potravin a hodí se na delší cesty. Po zapojení do sítě poslouží i mimo auto.

Autochladničky stejně jako ostatní lednice splňují kritéria energetické třídy A a vyšší. Jsou vybaveny kvalitní izolací, zamezující úniku chladu a vnitřní teplotu dokáží oproti teplotě vnější snížit o 15 – 20 °C. Kompresorové autochladničky udrží uvnitř chlad bez ohledu na teplotu okolí a zvládají i mrazit, a to až na -18 °C. Nevýhodou je však kromě hmotnosti také vyšší pořizovací cena.

Při výběru ledničky do auta je tedy třeba řídit se jak podle objemu, tak podle spotřeby, funkcí a příležitosti. Pasivní chladicí box je ideální pro kratší výlety, k vodě nebo na chatu, aktivní chladničky zase na delší cesty. Termoelektrická lednička do auta dokáže jak chladit, tak ohřívat a hodí se pro rodinné dovolené. Kompresorová zchladí na mnohem nižší teplotu než termoelektrická, ale je o něco dražší.

Autochladnička GUZZANTI GZ 45

Objem se obvykle pohybuje v rozmezí 20 až 100 l, větší autolednice jsou ale určené do nákladních automobilů a obvykle vyžadují 24V zásuvku zapalování. Záleží také na velikosti zavazadlového prostoru, ale pro běžné užití postačí lednice do auta s objemem okolo 30 l.