Zamilovala se do něj na první pohled a on její city opětoval. Ani příliš brzy věk či nátlak ze strany okolí jim nebránily v tom, aby si řekli své ano .. a v něm i celý život setrvaly.

Poprvé se Alžběta setkala s řecko-dánským princem Philipem na jedné z královských svateb, kde byl hostem. V té době měla jen osm let, a tak těžko říct, zda se dvojice vůbec registrovala. Zatímco budoucí královna trávila čas zejména se svou mladší sestrou Margaret, 13-letý Philip měl zřejmě jiné zájmy. Osud je však spojil znovu, o pět let později, kdy si už Alžběta Philipa začala všímat. Blonďatý princ se jí zalíbil na první pohled a byl její první láskou. Trvalo však měsíce, dokud si dvojice začala dopisovat a setkávat se. No už od toho okamžiku bylo jasné, že se mladý pár do sebe vášnivě zamiloval. Až natolik, že princ požádal o zvolení vzít si Alžbětu za svou ženu.

Nejstarší dcera krále měla v době, kdy Philipovi řekla své ano, 21 let. Ačkoliv byl král tímto sňatkem nadšený, faktem je, že se Alžbětino okolí obávalo toho, zda nevstoupila do manželství moc mladá. Tyto obavy se však nakonec ukázaly jako bezpředmětné.

milující opora
Alžbětin otec, král Jiří VI. se obával zejména toho, jakého manžela si jeho nejstarší dcera najde. Věděl totiž, že je těžké najít muže, který by toleroval, že bude celý život v pozadí – jak se říká, dva metry za královnou. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce, které si nikdy nepřáli být jmenovány, tušil, že právě Philip je na tuto pozici skvělým adeptem. „Nemohu být šťastnější, moje dcera si bere muže, kterého miluje a který miluje ji, “ veřejně se vyjádřil krátce před svou smrtí a měl pravdu.

I když se spekulovalo o jeho nevěře a dokonce i o tom, zda se dvojice rozvede, nic z toho se nikdy nepotvrdilo. Prošly si několika zkouškami tak, jako každý pár, s násadzkou toho, že Philip byl neustále pod drobnohledem. Kvůli své manželce se musel vzdát jakéhokoliv soukromého života, ale i několika zálib. Přesto při ní vytrval a byl jí oporou v časech, kdy se Británie dělila na dva tábory.

Princ Philip však nebyl jen nevýraznou postavičkou v monarchii, právě naopak. Aktivně se angažoval ve změnách, které britská rodina podstoupila zejména za poslední léta. Podle více informací to byl právě on, kdo se snažil být Diane oporou a rozuměl jí mnohem lépe, než Charles. Oddanou oporou byl také Meghan a Harrymu, se kterým měli mimořádně blízký vztah. Přestože byl vykreslen v bulvárních médiích jako mimořádně přísná osobnost, která nedovolila svým dětem pochybit a zároveň trvala na přísné morálce, faktem je, že byl panovníkem, který měl nejvíce otevřené srdce. Potvrdila to i samotná královna Alžběta. V dopise, který zaslala ještě svým rodičům, napsala krásné vyznání.

„Zpráva se ke mně tak, jako bychom se znali už odjakživa. Philip je andělem – je mimořádně laskavý, vlídný, ale také hloubavý. “