Vinylová podlaha je vynikající povrchová úprava s reprezentativním vzhledem. Je vhodná do každé místnosti v domě a to zejména pro vynikající vlastnosti tohoto materiálu. Podlaha je v podstatě nejzatíženější částí domu a tak je velmi důležitý výběr podlahové krytiny. Renovace domu či bytu začíná u podlahy, stejně jako je tomu u novostavby. Způsob instalace vinylové podlahy závisí na jejím typu, který určuje tvar a design podlahových prvků.

Co lze říci o vinylu

Mnozí ani neví, že vinylové podlahy se objevily na trhu ve 30. letech minulého století. Původně byl tento materiál určen hlavně pro průmyslové prostory, ale spotřebitelé již tehdy ocenili jeho jedinečné vlastnosti. S rozvojem technologie se vinylová podlaha zlepšila, získala stále více cenných vlastností a dosáhla nové úrovně kvality. Výsledkem dnes je, že se úspěšně používá nejen v průmyslových dílnách a různých komerčních a veřejných prostorách, ale také v bytových interiérech konkurujících jiným podlahovým krytinám.

Jaký je postup instalace

Kvalitní vinylová podlaha vyžaduje čistý, suchý a rovný podklad, podobně jako parkety či podlahy z masivu. Polyvinylchlorid neumožňuje průchod vlhkosti z podlahy. Pokud tedy před pokládkou podlahy podklad dostatečně nevyschne, vodní páry kondenzují v uzavřeném prostoru mezi základnou a dokončovacím materiálem a zničí tak vrstvu, která fixuje povlak. To nevyhnutelně povede k odlupování vinylu a to jistě majitel nechce.

Jak tedy vyrovnat povrch podkladu

Vyrovnání povrchu podlahy musí být provedeno zvlášť opatrně v případě, že technologie pokládky vinylové krytiny vyžaduje její přilepení k podkladu. Zaklapávací vinylové podlahy, nebo jinak zámkový způsob pokládky, které nevyžadují přilnavost, lze dokonce instalovat na staré podlahové povrchy. Pro úspěšnou pokládku vinylové podlahy by teplota vzduchu v místnosti měla být 15-25 stupňů Celsia a vlhkost by neměla být vyšší než 60%.

Jaké vlastnosti má vinyl

Vinylová podlaha je podobně jako masiv či parkety vícevrstvý materiál, v tomto případě ale sestávající z polyvinylchloridu, křemenného písku a změkčovadel. Počet vrstev se může lišit v závislosti na typu podlahy. S nárůstem počtu vrstev vinylu se zvyšuje nejen cena materiálu, ale také se zlepšují jeho technické vlastnosti. Jde o materiál, který velice dobře odolává vlhkosti, a proto je vhodný do kuchyně nebo do koupelny. V takovém případě se majitel nemusí obávat, že by se podlaha musela hned měnit, jakmile se na ni neopatrností vylije třeba sklenice vína. Je také odolný proti poškrábaní nebo jinému mechanickému namáhání, na došlap je měkký a splňuje všechny podmínky pro kvalitní podlahu v domě.

Pokládka vinylové podlahy

Každá pokládka vinylové podlahy je jiná. Pokud jde o lepený viny, tak v tomto případě  se vinylová krytina lepí na základnu podlahy pomocí speciálních lepidel. Tento postup je pracný, i když nevyžaduje žádnou zvláštní kvalifikaci odborníků. Ovšem určitě je vhodné si na takovou práci objednat odbornou firmu. Mají přece jenom své zkušenosti a vše, co je k lepení potřeba.

Pokládka vinylové podlahy je možná také díky samolepícím dlaždicím, které jsou na spodní straně opatřeny lepící vrstvou. Ta je chráněna obalem, který se samozřejmě musí odstranit. Tento způsob pokládky je nejjednodušší a díky této možnosti pokládky lze vytvořit krásnou mozaikovou podlahu.