Počasí se konečně umoudřilo a pozvolna se rozbíhá jaro, které se letos bůh ví kde zdrželo. A protože ustupuje i pandemie, stále více nás to táhne ven na čerstvý vzduch. Ve výhodě jsou jako vždy majitelé zahrad – ti mohou pod širým nebem snídat, svačit, obědvat i večeřet. A ty, kteří si ji pořídili stylovou bioklimatickou pergolu neodradí ani nepříznivé povětrnostní podmínky. V čem se moderní zahradní stavba liší od tradiční dřevěné pergoly – a proč byste o ní měli uvažovat i vy?

Proč si pergolu pořídit co nejdříve?

Spousta lidí nechává realizaci pergoly až na léto, protože se obává nevyzpytatelného jarního počasí. Ke strachu však není jediný důvod. Díky pergole lze naopak relaxovat venku mnohem dříve, než se teploty ustálí na příjemných hodnotách. Zahradní stavba rozšiřuje obytný prostor a nabízí velmi příjemné prostředí pro příležitosti všeho druhu. Útočiště v ní najdete při popíjení ranní kávy, odpoledním čajovém dýchánku i večernímu koštu dobrého vína. Bioklimatická pergola vám navíc nabídne specifické výhody a posouvá možnosti využití na další úroveň.

Co je bioklimatická pergola?

Pod pojmem pergola si většina lidí vybaví dřevěný nebo hliníkový přístřešek. Přízvisko „bioklimatická“ u nás ale zatím příliš nezdomácnělo a může vyvolávat rozpaky. O co se tedy jedná a v čem se sortiment liší od běžných zahradních staveb?

Pokud jste vždy toužili po pergole, která umí zareagovat na aktuální počasí, budete z bioklimatické pergoly nadšená. Vždy vám poskytne dokonalé zázemí, a to bez ohledu na intenzitu slunečního záření, teplotu a vlhkost vzduchu. Proto ji můžete bez obav využívat celoročně.

Na první pohled je bioklimatická pergola stejná jako hliníková. A skutečně tomu tak je – základem konstrukce je odolný hliník, takže se nemusíte obávat náročné údržby či krátké životnosti. V čem se tedy liší a jaké prvky z ní dělají bioklimatickou? Disponuje inovativním systémem lamel, které mohou měnit úhel sklonu až o 130 °. Ovládají se vestavěným elektrickým pohonem, a za každé situace chrání osazenstvo před nepříznivým počasím. Odtok vody je řešen zabudovanými drážkami vedoucími do kanálku ve stojce pergoly.

Samosnosná i kotvená ke zdi

Bioklimatické pergoly se vyrábí v různých provedeních a je jen na vašem uvážení, zda se přikloníte k samonosné variantě (můžete si ji postavit třeba uprostřed zahrady v libovolné vzdálenosti od domu), nebo ji „přilepíte“ ke zdi domu pomocí kotvení.

A kde se po bioklimatické pergole poohlédnout? I ti nejnáročnější zákaznici nachází uspokojení v sortimentu společnosti Luxury CZ, která svou nabídku prezentuje na nove-zaluzie.cz. S výběrem vám ochotně poradí a nasměrují vás na optimální řešení. Na webu najdete několik informativních videí, z nichž se o bioklimatických pergolách dozvíte více.