Pokud jste již prodělali plané neštovice nebo jste proti nim byli očkováni, je možné, že někdy dostanete pásový opar. I když neštovice překonáte, virus ve vašem těle zůstane. Pokud se reaktivuje, může způsobit pásový opar. Toto virové onemocnění se nejčastěji vyskytuje u starších dospělých.
Ačkoli je pásový opar méně nakažlivý než plané neštovice a způsobuje mírnější svědění, bývá bolestivější. Puchýřovitá vyrážka obvykle po několika týdnech zmizí, ale někteří lidé pociťují bolest, ztrátu citlivosti, svědění nebo brnění kůže ještě několik měsíců a dokonce i let po vzniku pásového oparu.
Příznaky onemocnění:
- pocit pálení, svědění, brnění a velká citlivost kůže,
- vyrážka, nejprve ve formě červených skvrn, která se změní ve skupinu jasných a bolestivých puchýřů, než se vytvoří strupy a hojení může být žluté až červené,
- příznaky podobné chřipce: zvýšená teplota a bolesť hlavy,
- bolest, která po zahojení puchýřů ustoupí; může trvat dva až tři týdny.
Jak se co nejrychleji zbavit šindelů:
- Jakmile se objeví první příznaky, navštivte dermatologa. Dermatolog vám předepíše antivirotika a v případě potřeby i léky proti bolesti. Pokud lék použijete do 72 hodin od výskytu vyrážky, může zmírnit příznaky a zkrátit jejich trvání.
- Ke zklidnění pokožky použijte studený obklad: na vyrážku opatrně přiložte sáček s ledem, ručník namočený v ledové vodě nebo si dejte studenou koupel.
- Na vyrážku a puchýře jemně naneste mast obsahující kalamin.
- Nezapomeňte, že nemoc je infekční. Proto se vyrážky a puchýřů zbytečně nedotýkejte. Puchýře neškrábejte ani nepropichujte – usnadníte tak hojení kůže.
- Vyrážku pečlivě překryjte volnými, nelepivými, sterilními obvazy.
- Snažte se nosit volné a vzdušné bavlněné oblečení.
Máte-li podezření na pásový opar, vyhněte se kontaktu s těhotnými ženami nebo s osobami, které neprodělaly plané neštovice a nejsou proti nim očkovány. Určitě co nejdříve navštivte dermatologa.