groundwater has appeared at the bottom of a deep round well with hand tools

Ekonomická recese a rostoucí ceny energií nekompromisně doléhají na všechny domácnosti v České republice. Zdražení zatím postihlo pouze elektrickou energii a plyn, ovšem je pouze otázka času, kdy dojde také k navýšení cen vodného a stočného. Právě finanční úspora na energiích je jedním z hlavních argumentů, proč byste se měli zamyslet nad vrtáním nebo kopáním vlastní studny. Obrňte se ale trpělivostí, protože vás čeká nemalá administrativní zátěž.

Pozor na novelu zákona

Inženýrsko-geologické průzkumy jdou technologicky neustále dopředu, ovšem kamenem úrazu je při budování nové studně legislativa. Podle relativně nedávné novely vodního zákona totiž potřebujete pro budování studně souhlas vodoprávního úřadu. Teprve až poté musí zkušený hydrolog vypracovat posudek, zda je na vašem pozemku voda. Na základě vypracované zprávy od renomovaných specialistů se dozvíte sílu vodního zdroje a také potřebnou hloubku, do níž musíte vrt zavést.

Jak vyhodnotit vodní zdroj?

Inženýring, který provádí specialisté z renomované společnosti, se však zaměřují také analýzu dopadů nově budované studny. Samozřejmostí by mělo být nesnižování množství vody v okolních studních, protože za to by vám sousedé rozhodně nepoděkovali. Chcete-li se navíc vyhnout administrativní zátěži, požádejte zkušené odborníky o pomoc. V rámci nabízených služeb za vás vyřídí na úřadech veškerou potřebnou dokumentaci, takže máte stoprocentní jistotu bezproblémového jednání.

Vyplatí se vlastní studna?

Nabízí se však otázka, jestli se při takové administrativní zátěži vůbec vyplatí kopat nebo vrtat vlastní studnu. Jednoznačná odpověď však neexistuje, protože záleží na mnoha faktorech. Velkou výhodou je navíc možnost zplnomocnění zkušených odborníků, kteří za vás vše potřebné vyřeší. Konkrétní cena studně pak závisí především na její hloubce a také druhu podloží. Obecně se dá ovšem říct, že návratnost vybudování nové studně je kolem 5 až 10 let.

Chcete-li osamostatnit vaši nemovitost od veřejného vodovodního řádu, pak je vykopání vlastní studny rozhodně na místě. Obraťte se na zkušené odborníky s žádostí o pomoc.