Stačí projít kolem dětského hřiště a zaručeně tam potkáte skupinku dětí, které si budou kopat s míčem. Fotbal u nás patří mezi jeden z nejoblíbenějších sportů vůbec. Na následujících řádcích se dočtete, jaké jsou pro kopanou vhodné osobnostní předpoklady a i to, bez jakého vybavení se zkrátka neobejdete.

Jaké vybavení bychom si měli na kopanou pořídit?

Nejdříve si povíme, co vše budeme k hraní fotbalu potřebovat. Fotbal není nákladný sport jako např. lední hokej či tenis. V zásadě nám stačí kvalitní kopačky, které nám poslouží na různorodý terén. Jiné kopačky budeme potřebovat na umělou trávu a jiné zase na přírodní terén. Hráči si často kupují více párů kopaček a dle terénu je střídají. Také můžeme často vidět, že hráči dělí kopačky na tréninkové a zápasové. A jak vybrat kvalitní kopačky? Kopačky vybíráme zejména dle délky stélky naší boty. Kupujeme-li si syntetický model, měli bychom počítat i s malým nadměrkem. V případě kožených typů lze kopačky kupovat přímo na míru. Přírodní materiály mají totiž tu výhodu, že se roztáhnou a skvěle se tak přizpůsobí konkrétnímu chodidlu. Při nákupu kopaček si dále všímáme rozmístění špuntů a jejich tvrdosti. Máme-li vybrané kopačky, budeme potřebovat už jen kvalitní chrániče a dres. A pozor! Jestliže jste v minulosti prodělali jakékoli zranění pohybového aparátu, nezapomeňte také na bandáže, popř. na stahovací ortézy. Ty utlumí otřesy při pobíhání na hřišti a díky nim tak snadno předejdeme dalšímu zranění. 

Jaké osobnostní předpoklady jsou třeba pro hraní fotbalu?

Chceme-li se pustit do kopané, měli bychom mít alespoň některé ze zmíněných osobnostních předpokladů. Flexibilita, spolupráce, hbitost a rychlost. Všechny tyto vlastnosti se nám budou při hře fotbalu hodit. Spolupráce je konec konců základ každého kolektivního sportu. Výsledek totiž nestojí na jednotlivci, nýbrž na výkonu celého týmu. Odměnou je nám pak sdílení společných zážitků a oslavování výher. V každém správném týmu je vidět také pospolitost. Ta hraje důležitou roli také ve chvílích, kdy se týmu úplně nedaří. Pospolitost navozuje vnější motivaci. Hráči se navzájem hecují a pohání se k lepším výkonům. Zkuste to i vy!