Automobilové společnosti, podniky zabývající se kovovýrobou nebo strojírenstvím a konkrétně firmě Steeltec a dalším hrozí, že v období velikonočních svátků dojde k jejich uzavření. Za zastavení výroby alespoň na týden aktivně bojují odbory a nově se k nim přidávají také mnozí politici, kteří si kladou stejný úkol – vypnout průmysl a snížit tím vysoký počet nakažených koronavirem. Podle odborů by to mohlo přispět k lepšímu zvládnutí epidemie, i když by to výrazně ovlivnilo ekonomiku. 

I když se vám možná jeví několikadenní zástava průmyslu jako banalita, není tomu tak. I těchto pár dní by mělo neblahý dopad a způsobilo by to obrovskou díru, která by se následující měsíce dlouho látala. 

Ztráta až čtyři miliardy korun

Předně by to však znamenalo rekordní ztrátu, která by se rovnala až čtyřem miliardám korun. Je však jen otázkou, jestli v kombinaci s aktuálními restrikcemi a nutností testovat zaměstnance dojde k tomuto radikálnímu kroku. Testování pracovníků ve firmách významným způsobem přispívá k výhře v boji proti novému typu koronaviru, odhaleno bylo už několik ohnisek, kde se nákaza velmi rychle šířila. 

Zatím to vypadá, že firmy testují opravdu spolehlivě. Možná má na tom svůj podíl právě vyhrožování uzavřením podniků. I když odbory mluví “jen” o čtyřech dnech, pro velké výrobní linky by to znamenalo opravdu obrovské ztráty. 

Rozhodujícím bude i reprodukční číslo či stav nemocnic

Jestli se politici rozhodnou svolit k tomuto kroku či nikoliv, to je jen otázkou spekulací. Vliv na to budou mít bezesporu dvě věci, a to reprodukční číslo a také stav nemocnic. Větší váha se však bude přidávat nemocnicím. Právě díky jejich obrovské kapacitě došlo k uzavření okresů a k výraznému omezení styků s lidmi. 

Zatím to však vypadá, že vládní restrikce začínají zabírat. To by znamenalo, že návrh o uzavření průmyslu by se smetl ze stolu.