Stavařina byla ještě donedávna odvětvím, které do jisté míry ovlivňovalo roční období. Naštěstí zde stejně, jako například ve světě internetu, jde všechno velice rychle kupředu. Dalo by se říct, že má i stavařina nazuté sedmimílové boty, se kterými postupuje neustále vpřed. Díky novým a moderním technologiím se už nemusí ohlížet na roční období, a to dokonce ani v případě, že se schyluje k výkopovým pracím.

více v článku...

Výkopové práce nyní i v zimě

Naprostým základem rodinného domu jsou kvalitní základy. Pokud se odbyde tento krok v rámci stavby, později se toho velice lituje. Ještě donedávna se však zemní práce nechávali až na později, konkrétně na jaro, kdy půda trochu povolí a člověku dovolí do ní zasáhnout. Nyní platí, že pokud teplota nesestoupí pod pět stupňů Celsia, může k činnosti dojít. A pokud by přece jenom teplota spadla na nižší teploty, za jistých a správných opatření v kombinaci s novou technologií k pracím může dojít i přesto.

Obecně platí, že výkopové a zemní práce je možné provádět po celý rok, pakliže tedy nepanují příliš silné mrazy. Při silných mrazech zemina promrzá do hloubky, s čímž si poté ani stavaři nevědí rady.

S vyplňováním výkopů nečekejte

V případě, že se do výkopových prací pustíte během zimy (respektive v období od dubna do října), rozhodně nečekejte s vyplňováním příkopů. Ať už jste si vykopali prostor na bazén nebo plot, neponechávejte jámy prázdné až do chvíle, kdy se oteplí. Dojde totiž k sesuvu půdy a s výkopovými pracemi byste museli začít nanovo.

Pokud je před vyplněním jámy dno suché a není promrzlé, nic vám v tom nebrání.

V každém případě nezapomínejte na odvoz zeminy, ať už se do podobných prací pouštíte kdykoliv během roku. Pokud ji nemáte, kam odvézt, možná ji na pozemku ještě zužitkujete. Hodí se například jako základ pod pergolu nebo jiné zahradní stavby.