Kdo je připraven, není překvapen. Nenechte se zaskočit nenadálými otázkami. Ať už se hlásíte na vysokou nebo střední školu, připravit byste se rozhodně měli. Bez čeho se neobejdete a kdy je dobré s učením začít?

Nezačínejte pozdě, učte se s předstihem

Čas je prevít a občas utíká rychleji, než by si kdokoliv z nás přál. Před důležitou událostí to platí dvojnásob. Nepodceňte tak rychlost jeho plynutí a raději se začněte připravovat včas.

Udělejte si rychlý průzkum toho, jaké má daná škola požadavky, kolik toho už umíte, na čem je potřeba ještě zapracovat a co byste se měli doučit. Tak budete mít lepší představu o tom, kolik času potřebujete a můžete si ho i chytřeji rozdělit a navrhnout si plán přípravy. Je vhodnější začít s tím, co vám jde méně, abyste měli jistotu, že zapeklité oblasti stihnete probrat na sto procent. Vyhraďte si dostatek času také na opakování. Víme, že je přece matkou moudrosti.

S přípravou vám pomohou i vhodné materiály 

Přijímací zkoušky mohou být jednotné anebo se mohou lišit podle konkrétní školy. Možností je celá řada a záleží, na jaký obor či školu se hlásíte. Naštěstí dnes existuje nespočet pomůcek i učicích materiálů, které vám pomohou, ať už se hlásíte kamkoliv. 

Jednotlivé materiály si můžete vyhledat podle toho, zda se hlásíte na střední školy, na gymnázia, na vysoké školy… Zda chcete souhrn otázek k maturitě nebo pokud se orientujete spíše na matematiku nebo povinnou četbu. Existují ale i praktické učebnice přípravy na státní přijímací zkoušky, které vás připraví univerzálně. Díky struktuře učebnic a otázek si lehce zvyknete na formu, a během přijímaček už na ni budete zvyklí.

Kde si nevíš rady, tam pomůže internet

Nikoliv ale k prokrastinaci. Ano, odpočinek a pauza mezi jednotlivými bloky jsou důležité. Neměli byste ale dělit pozornost mezi učení a zábavu lehkovážně. 

Internet může posloužit jako skvělá pomůcka v případě, že se chcete do nějaké oblasti hlouběji ponořit nebo jí lépe porozumět. Na Youtube můžete najít nespočet videí, kde vám mohou odborníci vysvětlit dané téma jednoduše, srozumitelně a rychle. Najdete tam tak ekonomické principy, hodnocení maturitní četby, matematické příklady a celou řadu dalších věcí.

Zatoč se stresem

S nervozitou vám pomůže samotná příprava. Pokud budete vědět, co čekat, a budete se připravovat, pak stres nejspíš sám odezní. Zbavit se ho ale můžete i jinak. 

  • Simulujte si zkoušku doma. Požádejte rodiče nebo sourozence, ať vás vyzkouší. Nacvičte si modelové situace. 
  • Pár dní před přijímačkami se zaměřte už jen na lehké opakování. Den před zkouškou je potřeba klid, tak se zbytečně nepřetěžujte a nesnažte se dohnat všechno, co máte pocit, že neumíte. 
  • Mluvte o tom. Vědomí, že v tom nejste sami, vám může v mnohém pomoci. Buďte v kontaktu se spolužáky, kamarády, nebo si o tom popovídejte i s rodiči. 
  • Berte v potaz všechny varianty. Většinou strach pramení z neznáma. Proberte proto veškeré možnosti, které nastanou, ať už uspějete nebo ne. 
  • Prokládejte učení dostatkem odpočinku. Jděte se projít, protáhnout, zasportovat si. Jakmile se vrátíte, budete zase svěží na další pokračování.