Střešní nosiče nebo boxy jsou vyrobeny k převozu a přepravě rozměrnějších věcí a vybavení. K jejich uchycení slouží příčníky. Při jejich výběru se zaměřte na typ a značku svého vozidla a také na to, kolik a jaký náklad budete chtít převážet. Nosiče dělíme do dvou kategorií podle způsobu uchycení. Poradíme vám, jak je správně vybírat.

Základní střešní nosič – příčníky

Jsou určeny pro vozidla, které nejsou vybaveny podélnými nosiči – střešními ližinami, takzvanými hagusy. Střešní nosiče se upevňují do originálních upevňovacích bodů, které jsou určeny už výrobcem vozidla, do okapového žlábku nebo mezi střechu a rám dveří. Základní střešní nosiče se upevňují třemi způsoby:

  1. upevněním pod střešní lem (rám dveří)
  2. upevněním do montážního bodu (fixpoint)
  3. upevněním do střešního žlábku

Střešní nosiče na ližiny

Ty jsou určeny především pro vozidla s karoserií kombi, které jsou vybaveny podélnými ližinami – hagusy. Nosič se na podélníky upevňuje pomocí stahovacího elementu. Podélné ližiny dělíme na klasické a integrované.

Klasické ližiny mají kulatý, oválný nebo trojúhelníkový profil – tyč. Mezi střechou vozidla a ližinou je vždy mezera.

Integrované ližiny mají plochou lištu a podélnou drážku na vnější straně střechy. Mezi střechou a ližinou není naopak žádná mezera nebo jen minimální.

Podle čeho vybírat střešní boxy a nosiče

Střešní nosiče kol vybírejte podle hodnoty maximálního počtu převážených kol, nosnosti a místa upevnění. Existují střešní nosiče kol, nosiče kol na tažné zařízení a také nosiče kol na zadní dveře. Držáky kola mohou mít tyto funkce:

  • uzamknutí jízdních kol v nosiči
  • sklápění nosiče na tažné zařízení pro snadnější přístup do zavazadlového prostoru

Autoboxy umožňují převoz menšího i většího sportovního vybavení, zavazadel, ale i kočárků. Výhodou je, že přináší uzavřený úložný prostor. Střešní boxy vybírejte podle objemu, který určuje kapacity boxu, nosnosti maximální hmotnosti přepravovaných věcí, podle rozměrů a také způsobu otevírání boxu – pravostranný nebo oboustranný.

Při odjezdu na dovolenou se vám jistě bude hodit každé místo navíc – přinášíme vám ideální řešení, stačí si vybrat.