Ať už vám epidemie koronaviru přikovala ke stolu home office doma, nebo naopak trávíte dny v karanténě nebo izolaci a šijete roušky, doháníte staré resty, učíte se nové věci nebo prostě právě trávíte hodně času u knížek, počítače, šicího stroje nebo pracovního stolu a děláte drobnou práci, máte možná pocit, že máte problém s pálením a slzením očí nebo dokonce zjistíte, že hůř vidíte na čtení nebo na počítač. Nebo jste možná přišli na to, že už vás nebaví pořád sundávat a nasazovat čtecí brýle a na počítač to už bez brýlí také není žádná sláva. 

C:\Users\krutinova\Desktop\AXIS+MO Marketing\články+foto\Hoya únava 900x600.jpg

Zdroj: Hoya

Vidět dobře je teď víc než důležité a tak se pojďme podívat, jak na to. Řešení je několik. Od běžných, obyčejných, jednoohniskových brýlí, přes multifokální brýle až právě ke speciálním interiérovým brýlím na pracovní vzdálenost. 

Obyčejné brýle nebo multifokály vám na čtení a na pracovní vzdálenost nevyhovují? 

S tím se setkávají ti, kdo už potřebují brýle na čtení a nosí je, ale časem zjistí, že nevidí úplně dobře na počítač, nechají si v optice změřit zrak a dostanou dioptrie i na pracovní vzdálenost. Nebo ti, kdo sice nosí multifokály a jsou s nimi v běžném životě spokojeni, jenže se pustili do činností, kdy potřebují dobře vidět i na pracovní vzdálenost, tj. cca kolem 60 cm až 1 m a potřebují třeba přehlédnout celý pracovní stůl nebo několik obrazovek. V takových situacích je pohodlnější jen stočit oči daným směrem, ale přes klasické brýle na čtení nebo na dálku už to nejde a s multifokály nemáte tak komfortní rozhled do stran, aniž byste pohnuli hlavou. Pro ty jsou určeny tzv. čočky interiérové, kterým se někdy říká kancelářské brýle. 

C:\Users\krutinova\Desktop\AXIS+MO Marketing\články+foto\student interiér.jpg

Zdroj: Pixabay

Kancelářské brýle (nejen) do interiéru

Jde o speciální brýlové čočky, které jsou optimalizované na čtecí a pracovní vzdálenost. Co to znamená? Interiérové brýle mají pouze rozsah dioptrií na nejmenší vzdálenost, tj. na čtení a na střední vzdálenost, tj. na pracovní vzdálenost. Tím se výrobcům podařilo rozšířit zónu, kterou se jejich nositel dívá, aniž by musel otáčet hlavou, jako tomu může (ale nemusí) být u multifokálních, neboli progresivních brýlí.

Proč jsou právě interiérové čočky vhodné na práci? 

Především proto, že interiérové čočky snižují únavu očí, zlepšují zaostření a mají lepší ergonomii pro práci v kanceláři, u počítače nebo pro různé další činnost, koníčky a profese. Maximalizují zaostření na vzdálenost ruky a poskytují jasnější hloubku vidění – některé dokonce až pětinásobně oproti běžným brýlovým sklům. 

C:\Users\krutinova\Desktop\AXIS+MO Marketing\články+foto\Hoya švadlena 700x439.jpg

Zdroj:Hoya

Pro koho jsou interiérové čočky vhodné

Jak už název napovídá, samozřejmě pro ty, kdo potřebují pracovat v interiéru, nejčastěji tedy pro všechny, kdo potřebují dobře vidět na počítač, na pracovní stůl. Zkrátka na blízkou a střední vzdálenost od cca 40 cm, přes 1 m až do přibližně 2 m.  Zaručují velkou přesnost práce, zamezují únavě, a využívají co nejširší zorné pole od nejmenší vzdálenosti až po maximální pracovní vzdálenost. Vynikající jsou především pro všechny, kdo pracují v administrativě, účetní, programátory, lékaře, lékárníky, laboranty, soustružníky, konstruktéry a spoustu dalších profesí, kde je přesnost a ostrost vidění nezbytná. 

Kde a pod jakým označením je najdete
Asi už jste slyšeli o multifokálních brýlích – ty jsou na všechny vzdálenosti. Jak už jsme uvedli, interiérové brýle jsou vhodné do interiéru dílen nebo kanceláří. Proto je také někdy najdete pod označením office apod. Dobře vám poradí v optikách, kde s nimi mají bohaté zkušenosti a hlavně, kde je umí dobře vycentrovat a navrhnout pro ně správné obroučky.