více v článku...

Věděli jste, že pneumatiky 165/70 R14 patří vůbec k těm nejmenším a nejužším, jaké se u nás dají sehnat? Zároveň jsou nejčastějším typem obutí vhodným pro malá osobní vozidla a mezi řidiči získaly oblibu především díky slušným dojezdovým parametrům a nízké ceně. Zdali se hodí i pro váš vůz, jednoduše zjistíte ve vašem technickém průkazu. Více se o tomto druhu pneumatik dozvíte na následujících řádcích.

Pro jaký typ vozidel se hodí

Pneumatiky 165 70 R14 jsou jedny z nejmenších a nejužších gum na našem trhu. Jsou vhodné pro menší osobní vozidla s celkovou hmotností příliš nepřesahující 2 tuny. Jejich šířka je 165 milimetrů, což je řadí mezi pneumatiky s nízkou spotřebou, a její bočnice, tedy výška gumy, měří 111,5 milimetrů (hodnota se uvádí lomítkem a udává se v procentech šířky). Průměr pneumatiky, respektive průměr ráfku určuje, zda se daný typ obutí hodí právě pro vaše kola. Udává se v palcích a většinou bývá doplněn písmenem R, které označuje radiální konstrukci. Veškeré údaje o rozměrech pneumatik naleznete v technickém průkazu vozidla.

Další důležité parametry

Kromě rozměrů daného typu pneumatiky se řídíme nosnostním a rychlostním indexem. Nosnostní index udává, jakou zátěž snese jedna guma. Tento index je nutné striktně dodržovat, použití pneumatik s nižší nosností, než je uvedeno v technickém průkazu vozidla, je nebezpečné a nelegální. Rychlostní index pak vyjadřuje maximální povolenou rychlost vozidla s daným typem pneumatik. Překročení této rychlosti by mohlo způsobit jejich selhání. Takové jednání by bylo podobně jako v předchozím případě trestné. Kromě obou indexů se dále řídíme energetickým štítkem pneumatiky, který označuje jejich spotřebu, přilnavost na mokré vozovce, hlučnost a jízdní vlastnosti na sněhu a ledu. 

Který typ pneumatiky 165/70 R14 vybrat

V období od 1. listopadu do 31. března musí být vozidlo dle zákona vybaveno zimními pneumatikami. Díky hlubšímu dezénu a členitější struktuře povrchu jsou lépe ovladatelné a přilnavé při jízdě na sněhu či ledu. Naproti tomu letní pneumatiky jsou tvrdší a podstatně lépe odolávají vyšším teplotám. Jejich mělký a speciálně strukturovaný dezén zajišťuje lepší odvádění vody, čímž se předchází ztrátě přilnavosti. Pro řidiče, kteří jezdí méně nebo jezdí převážně po městě, jsou nejlepší volbou celoroční pneumatiky. Kvůli používání přes obě sezóny však musíte počítat s jejich nižší výdrží.