více v článku...

Zimní pneumatiky by se neměly montovat do auta, když napadne první sníh, ale mnohem dříve. Podle odborníků je na to nejvhodnější, když teplota vzduchu začne klesat pod 7 stupňů Celsia, tedy v našich klimatických podmínkách – již na podzim. Tehdy začíná tvrdnout pryžová směs, ze které jsou letní pneumatiky vyrobeny, a zvyšuje se tak riziko nehody. Pokud tedy ještě nemáme kompletní sadu zimních pneumatik, je skvělý čas přemýšlet o jejich koupi. Co ale musíte vědět, než se rozhodnete?

Jakou třídu pneumatik koupit?

První otázkou, na kterou musíme odpovědět, je, jakou mají mít zimní pneumatiky třídu, která bude v našem případě fungovat nejlépe. Na trhu jsou tři druhy gum – prémiová, střední a rozpočtová třída. Který z nich je nejlepší vybrat, závisí především na způsobu, jakým vůz používáme. Pokud často jezdíme na dlouhé trasy a cestujeme po silnicích, které nemusí být zbaveny sněhu, je mnohem lepší investovat do prémiových gum, které v takových podmínkách poskytují největší jízdní komfort a bezpečnost. Řidiči, kteří jezdí převážně po městských komunikacích a nemají na autě velký roční nájezd kilometrů, si mohou bez problémů pořídit pneumatiky střední nebo rozpočtové třídy – v takových případech nákup dražších pneumatik příliš nerozhodí.

Typy běhounu

Velmi důležitý je také výběr správného typu běhounu. U zimních pneumatik většinou oscilujeme mezi směrovým a asymetrickým dezénem. První z nich je určen především pro jízdu na mokrém povrchu. Vzorek drážek ve tvaru U nebo V je navržen tak, aby odváděl vodu a bláto do stran, čímž se minimalizuje riziko aquaplaningu u tohoto typu pneumatik. Asymetrické pneumatiky jsou naopak univerzálnější. Na vnější straně je jejich běhoun vyroben z velkých bloků, které pomáhají udržovat dobrou přilnavost v zatáčkách a zajišťují dobrý výkon pneumatiky na suchém povrchu. Běhoun na vnitřní straně je složitější a určený k odvodu vody a bláta, díky čemuž jsou tyto gumy vhodné i na sníh a rozbředlý sníh. Tento typ běhounu poskytuje nejlepší výkon za všech podmínek, a proto jej často volí řidiči, kteří preferují rychlou jízdu a překonávají dlouhé vzdálenosti.

Rozhodně se však na zimu nevyplatí vybírat pneumatiky se symetrickým dezénem – poskytují nejmenší přilnavost, takže jejich používání v náročných podmínkách je spojeno s největším nebezpečím.