Vzpomínka z dětství, když nám rodiče oznámili, že strýc přijde položit plovoucí podlahu do obývacího pokoje. Při té představě jsme se s bratrem velice těšili na podlahu, která bude stát na vodě. Jaké pak bylo rozčarování, když jsme zjistili  že vodu nepoužijí a co to ta plovoucí podlaha vlastně je. Ano byli jsme ještě malé děti s bujnou představivostí, ale víte vy, co to jsou plovoucí podlahy?

Kde vzaly plovoucí podlahy svůj název?

Plovoucí podlahy mají svůj název díky způsobu pokládky, kdy se jednotlivé lamely nelepí ani jinak na trvalo nemontují k podkladu a stěnám, podlaha tedy na volno leží na podkladu nebo-li plave. Lamely plovoucích podlah se mezi sebou pouze spojí pomocí klik- klak systému a na podklad se položí. To nám umožňuje plovoucí podlahu opětovně rozebrat a spojit, ať už při výměně rozbité lamely, tak při výměně podlahy.

Jaké druhy plovoucích podlah známe?

Plovoucí podlahy dělíme na jednotlivé druhy podle použitého materiálu na nášlapnou plochu. V nabídce naleznete plovoucí podlahy těchto druhů:

Laminátová plovoucí podlahanejvíce používaná plovoucí podlaha v rodinných domech a bytech a to i díky její příznivé ceně. Díky spoustě kolekcí od našeho dodavatele EGGER, kde najdete rozličné designy, si vybere tu pravou podlahu i ten nejnáročnější klient.

Vinylová plovoucí podlaha – měkká, teplá, dobře udržovatelná podlaha. Téměř nekonečný výběr dekorů, který na našich stránkách najdete ve spouště kolekcích: wineo® DESIGNline, IVC Spirit, Gerflor DESIGNART, PARADOR, Vinylcomfort, HydroCork, Fatra RS-click.

Dřevěné plovoucí podlahy – kousek přírody v každé lamele, nestárnoucí design. Pokud máte zájem o dřevěnou plovoucí podlahu, která vám zaručí útulný domov určitě koukněte do našich kolekcí: Boen DesignWood, PARADOR, Esco,  FEEL WOOD – SECA, kde najdete spoustu neotřelých dekorů.

Korkové plovoucí podlahyjsou tvořeny korkovou podložkou, nosnou deskou HDF a nášlapnou vrstvou z korku. Velmi lehce se pokládají, mají velkou řadu dekorů, jsou odolné, teplé a příjemné na došlap. Velmi kvalitní podlahy nabízí kolekce Wicanders, ve které najdete řady Originals, Personality, Identity a Speciality s různými dekory a designy.

Jak se plovoucí podlaha pokládá?

Nejprve musíme zkontrolovat povrch, na kterém bude podlaha položená. Pokud na povrchu budou velké nerovnosti, tak je potřeba vyrovnat ho nivelační hmotou. Menší nerovnosti vyrovná, sníží hluk a podlahu zateplí podlahová izolace.

Plovoucí podlahu pokládáme od levého rohu místnosti, díky systému klik- klak pouze zasouváme jeden díl do druhého. Na co však nikdy nesmíme zapomenout je pravidlo dodržování mezery 10 – 15mm u stěny. Plovoucí podlaha, totiž stále pracuje a ráda se rozpíná.

Po pokládce plovoucí podlahy mezery u stěn zakryjeme podlahovou lištou.

Ač si spousta kutilů zvládne položit plovoucí podlahu svépomocí, tak rozhodně není ostuda zavolat si na pokládku plovoucí podlahy kvalifikovaného podlaháře. Nejen, že si ušetříte spoustu nervů, ale i vaše záda vám budou vděčná.

Výhody plovoucí podlahy:

  • Rychlá a snadná montáž či demontáž
  • Vhodná na podlahové topení
  • Nenáročná na pevnost podkladu
  • Lehce udržitelná
  • Kročejová akustická izolace

Na co si naopak dát pozor aneb kam se plovoucí podlaha nehodí:

  • Vlhké prostředí – hrozí pokroucení podlahy, výjimku tvoří pouze plovoucí podlahy se speciální hydro úpravou.
  • Příliš namáhané prostředí – prostředí kde hrozí častý pád věcí na zem např. kuchyně

Údržba plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy nejsou na čištění náročné, avšak pokud nebudete podlahu udržovat správným způsobem, příliš dlouho vám moc parády nenadělá. Zde najdete pár jednoduchých pravidel jak na správné čištění.

Každodenní údržba plovoucí podlahu je nejlepší každý den zametat smetákem abychom odstranili prach a povrchové nečistoty. Popřípadě lze použít vysavač ideálně se speciálním nástavcem pro plovoucí podlahy.

Mytí vodou – s vodou to nepřeháníme, avšak občasné setření je třeba. Na vytírání plovoucích podlah je ideální mop či hadřík z mikrovlákna, pokud nedáte dopustit na obyčejný hadr, tak věřte, že i s ním to lze, ale nesmíte zapomenout na řádné vyždímání.

Dále si musíme dát pozor na mycí prostředky. Na plovoucí podlahy seženeme speciální mycí prostředky, podlahám neuškodí ani trocha saponátu ve vodě. Na co si však dát pozor musíme, jsou mycí prostředky obsahující brusnou složku, která podlahu poničí.

Pár rad na závěr: podlaha, je velice důležitá, dotváří nám interiér a dělá domov domovem, proto jí vždy vybíráme s pečlivostí. Ideální je nebrat nejlevnější nýbrž kvalitní plovoucí podlahu. Dobrý nápad je, při nákupu plovoucí podlahy myslet na budoucnost a mít pár lamel navíc v zásobě (v případě poškození lamely už váš typ plovoucí podlahy nemusí obchod mít).

Více na: www.podlaha-plovouci.cz