Rozhodli jste si postavit vlastní nemovitost? Skvělé, ale pamatujte na zákon. Ten nyní hovoří jasně a také neúprosně. Říká, že každý nový dům musí být alespoň nízkoenergetický čili že musí splňovat nízkoenergetické standardy. S příchodem tohoto typu bydlení se tedy nezměnily jen tváře architektury, ale také zákony, které apelací na výstavbu těchto příbytku šetří nejen planetu, ale i naši peněženku.
Musí být splněny nízkoenergetické normy
Nízkoenergetický dům? To se řekne lehce. Jenže ve skutečnosti musí tento dům splnit mnoho věcí, a to především takzvané nízkoenergetické standardy. Jinými slovy musí uspořit konkrétní množství tepla či energií obecně, aby označení „nízkoenergetický” vlastně dostal.
I proto si takové stavby zakládají například na perfektním izolování tepla čili na tepelné izolaci, dále také pořizují fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, které je v tomto případě to nejlepší, co je na trhu k dostání.
Jaké zdivo vybrat?
Klíčem ke splnění nízkoenergetických norem je především materiál zdiva. V současné době si mohou stavbyvedoucí vybrat z mnoha možností tu nejlepší. Aby se však volba dotáhla do zdárného konce, musí mít člověk položen ten správný přístup k výběru.
Musí samozřejmě vědět, jestli chce položit dvě vrstvy dřeva nebo pouze jednu. Některé typy materiálu se postarají o dokonalé zateplení pouze po položení jedné vrstvy, jiné materiály vyžadují vrstvy dvě. Také záleží na tom, jestli se z bydlení chce udělat pouze nízkoenergetické, nebo jestli se bude dávat přednost pasivnímu bydlení, které je ještě o chlup úspornější.
Kombinace materiálů má zelenou
Velmi často vyvstává na povrch varianta, kdy se kombinují tradiční materiály s tím, které je dostatečně tepelně akumulované. Nevýhodou však bývá to, že montáž bývá poměrně náročná a komplikovaná.
Redakce radí: Využijte nabídky na kvalitní zateplení střech.