Dům dělá opravdickým domovem jen a pouze zabydlená domácnost. A abyste svému domu dopřáli dotyk pohodového domácího prostředí, je potřeba do něj vnést trochu té útulnosti. Někdo toho docílí vyvěšením obrazů nebo vystavením rodinných fotek či výrobků dětí. Jednodušší způsob se však může skrývat ve správném využití bytového textilu.

Kontakt se světem

Domov je místem, kde si člověk může odpočinout od všudypřítomného shonu a stresu. Přesto se však nejedná o naprosto izolované místo a přes okna a dveře je člověk s okolím v neustálém kontaktu. To je také důvodem, proč je potřeba věnovat zařízení oken pozornost. Pouhá jednoduchá záclona v okně dokáže vykouzlit pocit domova, a když se doplní vhodným závěsem, máte už téměř vyhráno. Vybírejte záclony tak, aby vám seděly do dané místnosti – v jídelně či v obývacím pokoji můžete sáhnout po vzorovaných záclonách a závěsy s čistým srdcem vynechat, do dětského pokoje se hodí spíše jednoduché záclony a větší ozdobu udělají pestrobarevné závěsy.

Do ložnice, koupelny i kuchyně

Bytový textil je různorodý, můžete ho tak využít napříč celým bytem. V ložnici využijete spíše tmavší závěsy, abyste dosáhli potřebného zatemnění. Vyhrát si však můžete s povlečením a prostěradly. Vyhněte se však příliš jasným a zářivým barvám povlečení (například rudé), mohlo by vás to podvědomě dráždit a tak negativně ovlivňovat kvalitu vašeho spánku. Do koupelny pořiďte kvalitní savé ručníky nebo osušky. Když ručníky vyměníte za jinak barevné, vtisknete tím koupelně naprosto odlišnou tvář. Pořídit si můžete i předložku před sprchový kout či vanu, abyste po teplé koupeli nemuseli stát na studených dlaždičkách. V kuchyni pro změnu narazíte na utěrky, u nichž je nejobvyklejší čtverečkovaný vzor nebo obrazové motivy. Hodí se však pořídit si také jednu speciální utěrku na skleněné nádobí. Při vaření se vám stane praktickým pomocníkem zástěra a chňapky. Nejvíce útulným dojmem bude vaše kuchyně působit tehdy, pokud utěrky, chňapky i zástěru barevně sladíte nebo si rovnou pořídíte celou sadu. Nedělní obědy vám pak zpříjemní kvalitní ubrus a prostírání pro každého člena domácnosti.