Francie je připraveno přijmout na svém území deseti ze 40 migrantů z lodi Sea-Watch 3 německé charitativní organizace Sea-Watch. V sobotu to oznámilo francouzské ministerstvo vnitra.

Kapitánce lodě totiž hrozí deset let vězení.

Upřesnilo, že Francie je připraveno obnovit činnost mise ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti s cílem vybrat 10 lidí, kteří potřebují pomoc. Vybraní migranti budou „bez průtahů“ převezeni do Francie.

Loď Sea-Watch 3 plavící se pod nizozemskou vlajkou vyzdvihla 53 lidí u pobřeží Libye 12. června. Do italských vod vplula ve středu i přes hrozbě velkých pokut ze strany krajně pravicového ministra vnitra Mattea Salviniho.

Finanční sbírka

Pod velením kapitánky, 31-leté Němky Carol Racketeovej, loď po několika dnech čekání na moři v noci na sobotu vplula do přístavu na italském ostrově Lampedusa.

Italské úřady následně kapitánku zatkli za kladení odporu posádce vojenského plavidla. Hrozí jí deset let vězení.

Samotným migrantům italské úřady v sobotu povolily opustit loď a pak je převezen do přijímacího centra.

Na podporu kapitánky lodi a organizace Sea-Watch se na sociálních sítích před několika dny začala finanční sbírka. Výtažek z ní má Racketeovej a nevládní organizaci Sea-Watch posloužit na krytí nákladů spojených se službami právníků. Dosud se vybralo přes 370 000 eur.

V souvislosti se zákazem vstupu lodě do italských vod francouzský resort vnitra konstatoval, že „současná italská vláda se uchýlila k rozhodnutím, které nebyly dohodnuty s jejími evropskými partnery, a zároveň kritizuje údajný nedostatek evropské solidarity“. Paříž také upozornil, že daný zákaz je porušením mezinárodního námořního práva.

S nabídkou přijmout migrantů z lodi Sea-Watch 3 přišli kromě Francie i Německo, Finsko, Lucembursko a Portugalsko.