Televizního novinář Jorgos Karaivaza se zabýval zejména kriminálními kauzami.

„Na základě výslovných příkazů premiéra bude vyšetřování urychlené v maximální míře,“ řekl ministr veřejného pořádku Michalis Chrysohoidis po tom, jak ho Mitsotakis předvolal na mimořádné zasedání.

Vraždu novináře odsoudila v pátek i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či komisařka Rady Evropy (RE) pro lidská práva Dunja Mijatovičová. „Vražda novináře je opovrženíhodný a zbabělý čin.

Novináři musí mít možnost vykonávat svou práci bez strachu o svou bezpečnost, „napsala na Twitteru von der Leyenová.“ Moje myšlenky jsou s rodinou Jorgose Karaivaza. Doufám, že zločinci budou brzy postaveni před soud, dodala.

Podle medializovaných zpráv 50-letého Karaivaza zastřelili před jeho domem v aténské čtvrti Alimos, když vystupoval z auta. Útočili dvě maskované osoby na motorce. Vyšetřovatelé na místě činu našli 17 nábojnic.

Karaivaz pracoval pro soukromou televizi Star a vedl i zpravodajský blok bloko.gr. Během své 32-leté kariéry pracoval v několika předních řeckých médiích. V oblasti kriminálních kauz byl jedním z nejzkušenějších, přibližuje AFP.

AFP poznamenala, že v Řecku jde o ojedinělý způsob útoku na novináře. Řecké média dosud čelili dříve útokům spáchaným s použitím zápalných lahví nebo byly vystaveny vandalismu.