Investoři jsou stále považováni většinovou českou společností trochu za lidi z jiného světa. Hrátky na burze jsou totiž brány jako něco, co přísluší jen příslušníkům horních deseti tisíc. Přitom to není pravda. Každý může investovat. Nemusí k tomu mít ani žádné specifické znalosti.
Jen je nutné si vybrat vhodnou komoditu, která je srozumitelná i úplným laikům. Takovou je například zlato.
Velká poptávka
Po zlatu vždy byla velká poptávka. Jeho využití je mnohem širší, než si mnoho lidí vůbec uvědomuje. Nejedná se totiž pouze o materiál pro výrobu šperků. Zlato je oblíbené také u producentů různých druhů elektroniky. Mnohé elektrospotřebiče by se bez tohoto vzácného kovu nikdy nerozjely.
Zlato je však také velmi populární investiční komoditou. Hlavně dnes, kdy u nás stále řádí inflace, je o zlato velký zájem. Tento kov si totiž udržuje víceméně stabilní hodnotu, alespoň při ekonomických krizích. Nákupem zlata si tak investor zajistí, že jeho peníze nezlikviduje inflace.
Na zlatě se dá vydělat i jinak. Stačí ho ve vhodnou dobu nakoupit a prodat. Ideální doba pro nákup je ekonomická stabilita, kdy je po zlatu relativně malý zájem. Prodávat se naopak vyplatí v krizových dobách. Tehdy poptávka stoupá.
Slitky
Kdo má touhu investovat do zlata, měl by si nakoupit slitky. Ty mohou mít různou hodnotu. Cenu však neurčuje pouze hmotnost slitku, respektive komoditní burza, ale i jednotliví prodejci. I v našich zeměpisných šířkách je reálné si slitky koupit, jen je potřeba si vybrat vhodný obchod.
Cena zlata je samozřejmě zásadní, nicméně stejně důležitá je i pověst prodejce. I když to není zcela běžné, také dnes se dá narazit na podvodníky.
Slitky v českých obchodech obvykle pocházejí ze Švýcarska. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světové uznávaných cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.
Redakce radí: Vybrat vhodnou komoditu není snadné, nechte si poradit od odporníků