Vývoj technologického zpracovávání materiálů se posouvá dopředu úplně stejně, jako jde s dobou výpočetní technika. Rozvoj programů jde ruku v ruce s opracováním materiálů. Na tom stojí i CNC výroba, díky níž lze jednoduše – bez složitého zadávání šablon a vyřezávání tvarů – řezat látky, dřevo, plast, kov. Díky CNC frézkám můžeme gravírovat na kovové předměty nápisy a kresby dle libosti – kuličková pera, reklamní předměty, razítka i štočky do razítek. Laserem lze díky CNC strojům opracovávat materie jako dřevo, látky, papír či kov. Na stejné materiály lze samozřejmě tisknout požadované texty či kresby. CNC frézka dokáže vyřezat tvary a písmena z pěnového materiálu na horkém drátu. Toho je potřeba například v propagačním reklamním odvětví.

Konkrétní příklady CNC práce

Využití CNC práce je patrné zejména v kovových součástech, jichž je třeba v motorech, automobilovém a motoristickém průmyslu. Zájemci o gravírování nápisů a obrázků na různé typy materiálů – plast či barevné kovy – si mohou donést předlohu, a ta jim bude s pomocí CNC stroje „překreslena“ gravírováním na požadovaný materiál. Ceny se odvíjejí podle typu materie.

Jaké materiály zvládne ofrézovat CNC frézka?

Práce, na které se používá CNC frézka, zahrnují frézování na mnoho typu materiálů. Podle nich se určuje i konečná cena pro zákazníky. Nejlevnější je frézování balsy a překližky, nejdražší sklotexitu, uhlíku a neželezných kovů. I tak se jedná o korunové podložky. Po domluvě je možné ofrézovat i ocel. Nejnáročnější jsou přípravné práce, kdy se nastavuje CNC frézka na požadovanou velikost a upevňuje se materiál. Zájemci o frézování by měli vědět, že podle typu materie CNC stroj frézuje rychlostí 200 až 800mm/ min. plochu o maximálních rozměrech 490×1070 mm.