Během těhotenství je bezpečné používat bezpečnostní pás – ve skutečnosti je nebezpečné jej nepoužívat. Jenže není pás jako pás.

Jak používat pás v těhotenství?

Ujistěte se, že máte správně zapnutý bezpečnostní pás, abyste nezranili sebe a své dítě. Používejte tříbodové zádržné prvky, což znamená, že váš bezpečnostní pás by měl mít břišní pás a ramenní popruh. K tomu skvěle slouží těhotenský pás, vyrobený právě pro tento účel.

Zajistěte si bederní pás pod břichem, nízko a těsně přiléhající k kyčelním kostem. Nikdy nenoste pás přes nebo nad břichem. Při nárazu může náhlý náraz pásu v této poloze způsobit odtržení placenty (kdy se placenta odtrhne od stěny dělohy) nebo jiná poranění.

Vždy používejte také ramenní pás, který by měl těsně sedět mezi ňadry a po straně břicha. Pokud se vám ramenní pás zařezává přes krk, změňte polohu sedadla nebo pásu tak, aby lépe seděl. Nedávejte ramenní pás pod paži nebo za záda.

Odborníci doporučují nepoužívat zařízení pro polohování bezpečnostních pásů prodávaná těhotným ženám. Pro žádné z těchto zařízení neexistují žádné bezpečnostní normy a – přemístěním bezpečnostního pásu nebo jeho funkcí – vás mohou dostat do nebezpečné situace, pokud se dostanete do nehody. Pokud vám bezpečnostní pás nesedí pohodlně, můžete použít prodlužovač bezpečnostního pásu, který vám poskytne trochu místa navíc.

Pokud máte na sobě těžký zimní kabát, doporučuje se jej před zapnutím sundat, protože těžké oblečení může ztížit upevnění bezpečnostního pásu.

Jsou airbagy bezpečné pro těhotné ženy?

Můžete se obávat, že by airbag mohl být nebezpečný během těhotenství, ale při použití s ​​bezpečnostním pásem nabízí airbagy dodatečnou ochranu, pokud se stanete autonehodou. Airbag může být nebezpečný, pokud se otevře a vy nejste bezpečně připoutáni, takže se ujistěte, že máte zapnutý bezpečnostní pás.

Když řídíte, nastavte si přední sedadlo tak, aby bylo co nejdále od volantu a palubní desky, a přitom vám stále umožňovalo pohodlně dosáhnout na pedály. Posaďte se opřete se o sedadlo s co nejmenší vůlí bezpečnostního pásu. Tím se minimalizuje váš pohyb vpřed při nehodě a airbag bude správně fungovat.

Pokud je váš volant nastavitelný, namiřte jej nahoru a pryč od žaludku. Tímto způsobem se airbag rozvine směrem k hrudi, nikoli k břichu.

Nebylo prokázáno, že by boční airbagy představovaly riziko pro cestující. Ve většině případů představuje největší nebezpečí jakýkoli předmět, do kterého vaše auto narazí – například jiné auto nebo strom. Přesto je nejbezpečnější neopírat se o úložný prostor bočního airbagu pro případ, že by se vak náhle rozvinul.