S příchodem školních let začínáme řešit otázku, zda naše dítě přihlásíme do nějakého kroužku. Vždy je potřeba přihlédnout k několika skutečnostem. Má dítě sportovní vlohy či je spíše hudebně naladěné? Upřednostňuje individuální nebo kolektivní sport? To jsou otázky, které by měly být zodpovězeny. Zjistíme-li, že by našemu dítěti svědčil kolektivní sport, máme na výběr z široké palety možností.

Jaký kolektivní sport vybrat?  

Kolektivní sport pro naše dítě lze vybírat na základě několika indicií. Nejprve je třeba zjistit, jaké máme v našem okolí možnosti. Ne každé město disponuje např. hokejovým stadionem či halou na basketbal. Samozřejmě se může stát, že naše dítě po určitém sportu touží natolik, že jej budeme vozit i na vzdálenější místa. Jestli-že však není naše ratolest přímo vyhraněná, můžeme jí nabídnou kolektivní sport dle lokálních možností. Velké oblíbenosti se těší např. florbal, který lze hrát venku i v hale a stačí nám k němu pouze florbalová hokejka a sálová obuv. Dalším populárním sportem je fotbal. Halovou variantou je potom futsal. Dres, štulpny, míč a kvalitní kopačky, to je základ. Mezi oblíbené sporty pro děti lze zařadit i basketbal či volejbal. Náročnější na výbavu je potom král zimních disciplín – lední hokej. Tady už bude chtít i pořádné chrániče. Zvláště brankář pak musí disponovat kvalitní maskou, betony, lapačkou a vyrážečkou. Předpokladem k úspěšné hře je technika bruslení. Jestli-že je vaše dítě vodní živel, můžete uvažovat např. i o vodním pólu. Rozhodně je dobré, sednout si s dítětem a probrat různé možnosti. Sport musí naše dítě především bavit, to je základ úspěchu.                         

Co dítěti přinese účast v kolektivním sportu?

Kolektivní sport má tu výhodu, že děti učí komunikaci a spolupráci. Kolektivní hra je postavena na celém týmu, nikoli na jedinci. Velkou předností je dále to, že není na dítě vyvíjen takový tlak, jako tomu bývá v případě, kdy hraje samo za sebe. Výhra i prohra je výsledkem celého týmu, nikoli jednotlivce. V kolektivním sportu nejde vždy jen o rychlost, ale především o přesnost. Dítě se tak učí soustředit a číst hru. Kolektivní sport buduje pospolitost. Je velmi pravděpodobné, že si vaše dítě najde v sportovním kroužku svého dobrého kamaráda a přítele, s kterým pak bude trávit čas i mimo halu či hřiště.