Lapis lazuli je kamenem, který připomíná temnou noční oblohu prozářenou miliony zlatých hvězd. Jeho jedinečná modrá barva ve spojení s charakteristickou kresbou z něj dělá vyhledávaný minerál především ve šperkařství.

Noční kámen známý už ve starém Egyptě

Nabývat může lapis lazuli poměrně bohatého spektra odstínů. Běžně se jeho barva pohybuje od tyrkysové až po blankytně modrou. Za nejkvalitnější lapisy se považují ty, které příroda obdařila tmavě modrým odstínem. Díky tomu si ostatně minerál vysloužil přízvisko „noční kámen“.

Zajímavý vzhled tohoto kamene přitahuje lidstvo odpradávna. Dokazuje to například i zdobení na posmrtné masce egyptského krále Tutanchamona, pro které byl využit mimo jiné právě lapis lazuli.

Ve starém Egyptě se navíc věřilo, že je nutné pohřbít mrtvé a dát jim na poslední cestu skarabea z lazuritu. Údajně to mělo zesnulé ochránit. Pro nejstarší kultury měl lapis vysokou hodnotu a byl pro ně dokonce cennější než zlato.

V Chile se lapis lazuli dodnes považuje za národní kámen. V zemi se taktéž nacházejí naleziště tohoto kamene. Největším producentem lapisu je však Afghánistán. Místní hory ukrývají impozantní množství tohoto modrého bohatství.

Šperky s lapisem jsou krásné i magické

Lapis lazuli fascinuje svým vzhledem lidstvo natolik, že mu připisuje dokonce magickou sílu. Tou se inspirovali nejen nositelé šperků, ale dokonce i umělci.

Konkrétně spisovatelka Lisa Jane Smith, autorka populární knižní série Upíří deníky, která se následně dočkala i převedení na televizní obrazovku. Právě šperku s lapisem přiřkla moc chránit upíra před negativním vlivem slunečního světla.

Ať už věříte na nadpozemské schopnosti tohoto kamene či nikoli, zcela jistě si šperky s lapisem lazuli oblíbíte. Velmi efektně působí minerál zasazený například do přívěsků. Značnou oblibu si také získaly prsteny s lapisem lazuli.

Díky zlatým žilkám ladí velmi dobře temně modrý lapis v první řadě se zlatem. Stejně zajímavé je však i jeho vsazení do stříbra. Lapis lazuli je doménou především dámských šperků a sluší ženám každého věku.

Pokud se chcete dozvědět více, pak určitě doporučujeme článek Nebesky krásné šperky s lapis lazuli na našem blogu.