Zaráží vás, jak vám někdo tvrdí, že dobrou dřevěnou peletu koupíte za 5.5 Kč/kg a pak na webech prodejců najdete ceny klidně o 15% vyšší? Taky vám to nepřijde logické, aby jednoduchý výrobek měl takové cenové výkyvy?

Nutno říct, že to nezáleží na libovůli výrobců pelet, ti vycházejí ze sezónních cen surovin v dřevařství. Zatímco na jaře se rozběhnou těžby v lese, poptávka ve stavebnictví přináší pilám spousta zakázek a výkony v pořezu dřeva jsou rekordní, v zimě je vše naopak.

Pilám často chybí kulatina, protože se nedostanou přes sníh do lesa, zákazníci nakupují malé objemy řeziva a spousta dřevního odpadu končí v kotlích na pilách v rámci vytápění areálů.

Pak jsou samozřejmě rozdílné i ceny piliny a tedy klíčového nákladu peletářů – suroviny pro výrobu dřevěných pelet. V civilizované Evropě je totiž zdrojem pro výrobu pelet jen přirozeně vznikající odpad, žádné stromy se tu nemelou.

Na jaře také výrobci pelet zažívají velký výpadek v exportu svých produktů. Bohužel stále
80 % českých pelet nejsme schopni spotřebovat doma a končí zejména na italském trhu. Pak se na jaře otevírá ideální možnost výhodně pelety nakoupit, výrobci mají levnější surovinu a současně vědí, že je to čas domácích zákazníků. Výrobci dřevěných pelet jako Waldera, kteří se na obsluhu menších zákazníků specializuji udávají, že v květnu a červnu prodají více pelet lidem v RD než za celou zimu!

Pak samozřejmě běžný zákazník v rodinném domě, co nakupuje pelety po sezoně, vůbec neřeší, že v zimě se jejich ceny vyšplhají o něco výše, má zazásobeno. Jinak si pelety podivuhodně drží posledních 10 let stabilní cenu a to v celé Evropě.

A proč je tak velký rozdíl mezi cenou pelet ve výrobě, kam si zajedete autem s vozíkem a dodávkou 3-4t do domu? To je dané cenou přepravních nákladů, vemte si že doručovací společnosti jako DHL, Gebrüder Weiss nebo i Česká pošta si účtují za dodání tunové palety 1500-2000 Kč bez DPH.

Specializovaná logistika na dodávku pelet jako Waldera to zvládne za polovinu, ale rozdíl mezi cenou pelet na dvoře výrobce a dodaných komfortně do domu, bude vždy nezanedbatelný, platíte za výjimečnou službu. Kompromisem jsou volně ložené pelety dodávané cisternou, úspora na ceně jedné tuny pelet je okolo 500 Kč a nemusíte řešit dovoz pelet, ani co s obaly a kde spálit přepravní palety.

Tedy chytrý zákazník nakupuje na jaře pelety cisternou na celou sezonu a má skvělý poměr mezi cenou a komfortem dodávky.