10 miliard. Tolik zařízení bude letos podle odborníků součástí internetu věcí. Do roku 2030 se číslo více než zdvojnásobí. Tyto statistiky bijí do očí, přichází doba chytrých věcí. Už dnes 83 % všech firem používá IoT sítě k zefektivnění svého provozu. Co to ten internet věcí vlastně je? A jak ho využijete vy na svém pracovišti?

Internet věcí? Jak to funguje?

Internet věcí má s běžným internetem mnoho společného. Funguje i na stejné síti, jenom jsou zde propojeny místo počítačů věci. Chytré lednice, osvětlení, domácí asistenti, ale i auta nebo celé obytné komplexy a kanceláře.

Počítače a chytré telefony se do IoT nezahrnují, protože odesílání dat z nich vyžaduje zapojení člověka. Předměty připojené k IoT fungují nezávisle na lidech, chytrá lednička vám například sama dá vědět, když v ní něco dochází. Chytrý termostat s IoT senzory zase podle předem daných pokynů reguluje teplotu, opět zcela nezávisle na vás.

Proč až teď?

               Koncept chytrých domácností a napojení předmětů každodenní potřeby na internet není žádnou novinkou. Dlouho ale nebyl možný z technických důvodů. Čipy potřebné k připojení na internet byly příliš drahé a velké, samotný proces byl energeticky velmi náročný a výrazně dražší bylo i samotné používání internetu. To vše se začalo měnit až v posledních dvou dekádách, kdy na svět přišly RFID čipy, které se používají třeba v kreditních a debetních kartách nebo také k identifikaci zboží. Právě RFID čipy umožnily boom technologie IoT.

Jak vám IoT usnadní práci?

               Mít chytré auto nebo televizi se určitě hodí, ale jak se dají IoT zařízení využít na pracovišti? Dnes se podíváme na to nejdůležitější, tedy zefektivnění a zlevnění provozu pracoviště.

Najít problém dřív, než nastane

               Zdá se to paradoxní, že? S IoT to ale jde. Chytrá zařízení sama poznají, že s nimi začíná být něco špatně a dají vám včas vědět. Platí to u malých věcí, jako jsou kopírky nebo světla, ale i u těch velkých, jako jsou systémy klimatizací nebo vytápění. Predikce pomáhá efektivnějšímu a levnějšímu fungování, navíc zabraňuje mnoha krizovým situacím. Zkuste si týden uprostřed zimy v kanceláři pracovat v bundě, protože topení vypovědělo službu!

Ekologičtější a efektivnější

               Chytré systémy regulující teplotu vám nejen dají včas vědět, když nastane problém, jsou navíc i ekologičtější. Taková zařízení šetří nejen planetu, ale i váš rozpočet, protože spotřebují méně elektřiny. Navíc s pomocí IoT senzorů můžete zjistit, kdy je v kanceláři nejvíce lidí a podle toho nastavit termostaty.

Bezpečnější

               IoT senzory mohou být součástí pokročilých bezpečnostních systémů. Ať už jako noční senzory pohybu, nebo biometrické čtečky pro vstup do oblastí, kam běžný zaměstnanec nemá přístup. To vše lze kdykoliv a kdekoliv kontrolovat z chytrého telefonu nebo počítače.

Práce z domova

               I po skončení pandemie by část zaměstnanců preferovala práci z domova. Se skokovým rozvojem IoT to bude možné i v sektorech, kde by to dříve nikoho nenapadlo. Například IT technici mohou pomocí IoT senzorů kontrolovat místa, která by se jinak musela kontrolovat manuálně. Přímo na pracoviště tedy musí pouze při větších kontrolách nebo v krizových situacích. 

IoT – usnadněte si život

               Ačkoliv se ozývá i celá řada kritických hlasů, které hovoří o přísně monitorované dystopii a hrozících únicích osobních dat, benefity IoT všechna možná rizika výrazně převažují. Ne nadarmo se říká: „Víc hlav víc ví!“ Udělejte ze svého pracoviště příjemnější a produktivnější místo. Upgradujte na IoT.

               Přece jen se bojíte o své bezpečí? Dohodněte si nezávaznou IoT konzultaci a školení odborníci pro vás vymyslí to nejlepší řešení.

metapopisek: Žánr sci-fi se stává realitou! Podívejte se, jak internet věcí  využít na vašem pracovišti.