Jak před zimou správně opečovat svoji motorku? V tomto článku se zaměříme na to, jak uchovat vašeho parťáka tak, abyste hned na jaře mohli vyrazit brázdit silnice.

Zbavte se špíny

Jako úplně první byste měli svoji motorku zbavit veškeré špíny a nečistot, které na ní zůstaly. Umytí celé motorky je důležité nejen proto, že jednotlivé části nebudou tolik degenerovat, ale také se neušpiníte u další údržby. Motokosmetiky je na trhu veliké množství a vy si můžete vybrat tu, která je pro vás nejvhodnější. Není na škodu podívat se po přípravcích, které jsou bez škodlivých kyselin či rozpouštědel.

Dobijte energii

Když už je motorka čistá, tak druhá věc, na kterou je potřeba se zaměřit, je akumulátor. Ten by totiž neměl dlouhodoběji zůstávat v teplotách pod nulou. Proto je nejlepší baterii vymontovat a uschovat do suchého prostředí, kde se teplota pohybuje ideálně okolo 10 až 15 stupňů (např. sklep). Také by bylo dobré připojit ji na udržovací nabíječku, na které může být připojena dlouhodobě. Pokud však vlastníte pouze klasickou nabíječku, pak byste měli jednou za měsíc baterku dobít a následně odpojit.

Dejte pozor na gumy

O pneumatiky se musíte starat i v průběhu roku, ale teď si zaslouží ještě něco víc. Pokud by měla motorka stát delší dobu, na pneumatikách se mohou udělat plošky, které zhoršují jízdní vlastnosti. Recept, jak se tomuto vyhnout je velmi jednoduchý, stačí pořídit stojan na motorku.

Co udělat, aby nádrž nezrezavěla

Těsně před zimou je vhodné naplnit palivovou nádrž až po hrdlo 100oktanovým palivem. Je to z jednoho prostého důvodu, aby nádrž nezrezavěla. Nádrž je totiž kovová a nemá žádnou antikorozní úpravu, a tedy pokud bude poloprázdná, bude docházet ke kondenzaci vody a ke korozi. Palivo nenechávejte celou zimu stejné, doporučuje se vyměňovat po 3 měsících, protože aditiva, která se do moderních benzínů přidávají, se při delším stání mohou oddělit a způsobit pozdější problémy. 

Kde a jak motorku uchovat

Motorku byste rozhodně měli přikrýt plachtou, ideálně kvalitní a ověřenou plachtu na motorky. Jejich ceny se na trhu pohybují pouze okolo 300 korun, takže se moc nevyplatí pořizovat jinou, která by mohla kondenzovat vlhkost.

Pokud bydlíte v domě nebo máte přístup ke garáži, pak nemusíte řešit, kam motorku umístit. Budete ji mít blízko a kdykoliv ji můžete jít zkontrolovat. Pokud však takovouto možnost nemáte, můžete využít firmy, které poskytují zazimování a servis motorky. Se všemi výdaji se zazimováním a údržbou motorky vám pomůže půjčka na OP.