Worker installing or repairing new lock handyman repair the door lock

Pořídili jste si dveřní zavírač, ale neustále se vám nedaří jej seštelovat tak, aby dveře nebouchaly? Náš zámečník vám poradí, jak na to.

Jak správně seřídit dveřní zavírač

Na pražského zámečníka se často obrací majitelé dveřních zavíračů s radami, jak jej seštelovat tak, aby dveře nebouchaly. Mezi majiteli těchto systémů je asi nejčastějším problémem příliš rychlé zavírání s hlasitým boucháním dveří, nebo naopak nedovření dveří. Náš zámečník vám poradí, jak toto zařízení seřídit.

Příliš rychlé zavírání, bouchání dveří

Aby vám dveře při zavírání nebouchaly do zárubní, je nutné provést dotažení regulačního šroubu či šroubů, pokud je jich v zavírači více. Může se ovšem stát, že se ani po utažení regulačních šroubů rychlost zavírání nezmění. V tomto případě zámečník doporučuje zkontrolovat hladinu oleje. Pokud je oleje v zařízení málo, dochází k další typické chybě zavírání, kdy se dveře dovírají rychle a na konci se zpomalí. Pokud je v zavírači oleje málo, došlo k úniku při opotřebení vnitřních částí nebo nevhodně zvolené velikosti zavírače. Je zkrátka příliš malý a vaše dveře příliš těžké. P

Po kontrole hladiny oleje přichází na řadu zkrácení šroubu táhla. Jednoduše jej více zašroubujte. Pokud dveře nedovírají, naopak jej prodlužte a mírně vyšroubujte.

Jak seřídit zavírač dveří podle počtu šroubů

Zavírače s jediným regulačním šroubkem umístěným v boční části tělesa zavírače lze seřídit snadněji. Otočením šroubu vpravo dovření zpomalíte, vlevo naopak zrychlíte.

Zavírače se 2 šrouby mají tyto regulační šrouby vyznačeny. Konkrétně čísla 1 a 2

 Co označuje šroub 1? – Určuje první fázi pohybu dveří. Jedná se o úhel od otevření a počáteční polohy do úhlu zhruba 70°. Při úpravě rychlosti zavírání stačí hlavu jednoho šroubu vyšroubovat do roviny s tělem zavírače dveří.

Co označuje šroub č. 2? Určuje rychlost dovírání od konce, až po úplné zavření dveří. Šroub je označený důlkem. Pokud důlek směřuje do středu zátky tělesa zavírače, je doklep dveří největší a nejrychlejší. Při otočení doprava nebo doleva se doklepová rychlost upravuje dle potřeby.

S instalací a seřizováním dveřních zavíračů vám pomůže zámečník

Aby dveře fungovaly bez problémů od prvopočátku instalace dveřních zavíračů, doporučujeme odbornou montáž našeho zámečníka. Náš pražský zámečník se specializuje na instalace a seřizování dveřních zavíračů. Při instalaci rovněž zkontroluje stav vložky v zámku dveří, shlédne bezpečnostní kování dveří a případně doporučí další ochranu proti zlodějům.