Pro Vietnamce je stolování důležitou součástí kultury, při několika chodových hostinách se častokrát scházejí celé rodiny, přátelé i sousedi. Přestože základ tradičních vietnamských pokrmů tvoří velmi často suroviny, které nepatří k těm nejběžnějším v našich podmínkách, v dnešní době je již bez problémů seženeme ve větších supermarketech. Jaká vietnamská jídla patří k těm nejoblíbenějším?

Typická hlavní jídla

Základ hlavních pokrmů je ve vietnamské kuchyni tvořen zejména rýží, která se tu velkém pěstuje, ale také několika druhy nudlí. Vyhledávaným pokrmem, a to i v našich podmínkách, je Bún bò Nam Bô, kde se k rýžovým nudlím podává hovězí maso, zelenina, koriandr pro ochucení a pikantnější rybí omáčka. Pokud je v současné chvíli například v akčním Tesco letáku kachna v akci, doporučujeme vyzkoušet vietnamskou grilovanou kachnu, která je doplněná výraznou marinádou, v níž se nachází mimo jiné zázvor a limeta. 

Pod pojmem Bún chả se pro změnu ukrývá grilovaný bůček, ke kterému se opět podává pikantnější zálivka a rýžové nudle. V neposlední řadě je nejen v Asii oblíbený hovězí vývar Pho bo tai, v němž se kromě hovězího masa nachází anýz, skořice, zázvor nebo kardamon a jako příloha opět poslouží rýžové nudle.

Jaké jsou tradiční dezerty?

Ostatně jako ve všech asijských zemích, i ve Vietnamu je napříč generacemi oblíbený bubble tea, v místních podmínkách známý spíše jako boba tea, a to v mléčné i ovocné variantě. Dalším sladkým dezertem je chè, které velmi silně připomíná bubble tea a je tak trošku považován za jeho předchůdce. Rozdíl je především ve způsobu konzumace, chè se nepije, ale obdobně jako jiné dezerty se konzumuje pomocí lžičky. Co je hlavní ingrediencí, konzument pozná podle slov, která se k chè vážou, v případě Chè ba màu se jedná například o kombinaci fazolí a hrachu. 

Velkou nabídku vietnamských surovin obsahuje MAKRO leták, díky kterému je tak možné jakýkoliv tradiční dezert zhotovit i v domácích podmínkách. A označení Bánh rán je určené pro fritované bochánky, jejichž základ je tvořen rýžovou moukou a plněné jsou třeba sladkou pastou z mungo fazolí.

Oblíbené místní nápoje

Co se týká nápojů, snad tím nejkonzumovanějším je čaj, a to především zelený. Oblíbený je tu ale i jiný zdroj kofeinu, kterým je káva, a to její opravdu silný výluh doplněný nejčastěji kondenzovaným mlékem. Nejen kvalitní výběr kávy zprostředkovává Tesco leták, který je možné využít online i v některé z kamenných prodejen. Potřebnou vzpruhu Vietnamcům taktéž dodá i čerstvá šťáva z cukrové třtiny, kterou je však v českých podmínkách poměrně obtížné sehnat. Jedním z mála obchodů, který čerstvou cukrovou třtinu nabízí, je Makro se svým Makro letákem. A v neposlední řadě je oblíbeným nápojem kokosová voda a z řad alkoholu především pivo.


Při přípravě asijské kuchyně pode potřeba koupit i oříšky a další ingrediance, vše najdete i na panzdravi.cz