Novou postel kupujeme z různých důvodů. Možná se stěhujete s partnerem do společného bydlení nebo jste si všimli, že nohy vašeho juniora převisou z postele a potřeboval by o něco delší, aby měl pohodlí. To jsou jen dva z mnoha důvodů, proč lidé vyrazí na nákup postele. Dříve si však musíte ujasnit jednu věc – jak velká by měla být?

Kdo bude v posteli spát?

Počet možností zmenšíte tím, že si uvědomíte, kdo bude v posteli spát. To samozřejmě víte, ale zamyslete se nad tím hlouběji. Jedná se o dítě, pár dospělých lidí nebo o různé hosty, kteří k vám přicházejí na návštěvu? Důležité je zejména to, kolik lidí bude v posteli spát.

  • U dětí a teenagerů jsou oblíbené dřevěné dětské postele 160×80 cm . Pokud si odmyslíme postýlku pro miminka, případně speciální postele ve tvaru domečku či autíčka, pořizování menší postele nemá smysl. Přejde totiž velmi krátký čas a postel menší než uvedených 160×80 cm byste zanedlouho museli nahradit větší.
  • I když jednolůžková postel stačí k pohodlnému spánku, dospělá osoba by měla investovat do většího prostoru. V tomto případě doporučujeme kvalitní postele z masivu o velikosti 120×200 cm . Nezaberou příliš mnoho místa, ale umožní v případě potřeby pohodlí i pro dvě osoby.
  • Manželé by měli zvolit velké postele o rozměrech 180 x 200 cm. Kromě vysoké míry komfortu během spánku umožňují strávit v posteli noc is miminkem bez pocitu, že jej nechtěně přilehnete.

Kolik místa máte v ložnici?

Tato otázka je samozřejmě velmi důležitá, jelikož postel musí do místnosti nějakým způsobem vejít. Raději dvakrát měřte a jednou nakupujte. Nezapomeňte vzít v úvahu, že kolem postele potřebujete mít prostor pro chůzi a pokud máte u postele komody nebo noční stolky, potřebujete prostor pro otevírání zásuvek. Podobně je to s otevíráním dveří a otáčením matrace. Alespoň ze dvou, ale ideální ze tří, stran postele by měl být volný prostor o rozměru 75-90 cm .

Jaký je váš rozpočet?

Jako kterákoli větší investice, potřebujete si na ni určit rozpočet. Cena postelí může výrazně kolísat podle toho, z jakého materiálu je vyrobena a také v závislosti na její velikosti. Důležitým prvkem je i typ matrace, kterou si zvolíte.

Jaké jsou vaše současné a budoucí potřeby?

Nakonec zvažte, jaké potřeby by měla postel naplňovat nyní a jaké v příštích letech. Pokud máte miminko, berte v úvahu, že postupně nejvíc času stejně zřejmě stráví ve vaší manželské posteli. Myslete na to a vyberte si co největší manželskou postel. Není jinak nic krásnějšího než malé miminko v rozkošném dětském body s pěkným potiskem rozvalené v obrovské posteli.

Pokud se často stěhujete, vybírejte co nejmenší a nejlehčí postele. A pokud plánujete miminko, zvolte raději větší postel, protože i když bude mít postýlku, mnoho nocí prospí s vámi.

Jaká výška vám vyhovuje?

Pro lidi, kteří mají potíže se vstáváním, jsou vhodné vyšší postele. Stejně se hodí teenagerům a mladým dospělým, kteří pod ně mohou schovat velké množství úložného prostoru v podobě zásuvek a skříněk. Pro mladší děti jsou však vhodné velmi nízké postele, ze kterých pohodlně vstanou.

Většina lidí se shodne v názoru, že větší postel znamená více prostoru a tím i více pohodlí. Existují však také případy, kdy velkou postel nedoporučujeme. Například u lidí s různými pohybovými omezeními může být obtížné dostat se na okraj postele, pokud je příliš široká. Druhým důvodem je malý prostor. I když matematicky všechno sedí, nesnažte se vtěsnat ji od stěny po stěnu, po čase vás bude otravovat, že se do postele dostanete jen od jejího konce.


Jak zlepšit spánek, jakou vyrbat matraci, co je tvrdost matrace, druhy matrací a vše další se dočtete v magazínu topspani.cz.