Proč si domů nepořídit kousek pravé exotiky? Proč si neproměnit domov něčím, z čeho dýchá oceán i horký vzduch, obyčejné i pohnuté osudy lidí?  Nejen ekologičtí aktivisté se učí, že recyklovat se dá téměř cokoli. Recyklování nejen šetří suroviny, ale dává smysl i věcem, které už dosloužily původnímu účelu a pravděpodobně by v lepším případě skončily někde na skládce, v horším případě jako odpad pohozený někde v přírodě. Skvělým příkladem využití recyklovaného materiálu jsou dřevěné obklady a mozaiky vyrobené ze starých dřevěných lodí. Dřevo je materiálem, který dokáže jakýkoliv interiér prohřát. Přírodní dřevo různých barev má nekonečné množství variant použití.

Pokud milujete cestování, možná už jste se dostali i do dalekých asijských zemí, kde jsou častým dopravním prostředkem dřevěné lodě. A právě takové vysloužilé lodě, které vozily lidi i náklad na přímořských plavbách či po mohutných řekách, se ve chvíli, když už je námořníci nemohou spustit na vodu, stanou naším základním zdrojem surovin. Lodě jsou ručně rozebrány, vytřídí se z nich všechny kovové části, které se pak nechají roztavit, a dřevo se zkontroluje a následně zpracuje na jednotlivé kousky mozaiky, která v sobě skrývá historii, lidské osudy, prostě život sám. Z jednotlivých dřevěných kousků jsou vyskládány jedinečné dřevěné panely, které se mohou ve vašem domově proměnit ve skutečně originální obklad stěn, součást unikátního nábytku, nebo designový detail v interiéru. Tyto dřevěné mozaiky mají jedinečnou reliéfní strukturu, takže na dřevěnou krásu se můžete nejen dívat, ale také se jich dotýkat. Mimořádně živé odstíny barev dovolují designerům popustit fantazii z uzdy a vytvářet další a další barevné i tvarové kombinace dřevěných prvků. Můžete najít i dlaždice se stopami typicky modré barvy lodí z Dálného východu.

Příběhy skryté v každém kousku dřeva

Můžete přemýšlet, který kousek byl roky omýván oceánem, který byl na říční loďce, která vozila nejrůznější náklad, a který je z bárky určené pro přímořské výletní plavby turistů. Můžete nechat svou fantazii vymýšlet příběhy o ztroskotání i záchraně, o mimořádnosti i každodenní rutině. To vše staré lodě zažily a to vše se obtisklo i do jejich dřeva. A když se zasníte, možná uslyšíte i šumění moře, nebo budete uvažovat, zda kulatý otvor v prknu je po suku, či po kulce nějakého piráta. Staré dřevo má paměť vepsanou v sobě samém.

Jak to vypadá?

Obkladové dlaždice o velikosti 30 × 30, nebo 60 × 30 centimetrů mají nejrůznější strukturu a barvy. Mohou vypadat jako klasické parkety, šachovnice, nejrůznější geometrické tvary a jejich kombinace, nebo dokonce jako na první pohled tajemný labyrint nejrůznějších dřevěných částí. Tmavé, světlé, kombinované, s nádechem olejových skvrn či jako právě odříznuté z nového kmenu. Dekorů je v nabídce více než 100.  Objednat si ale můžete i originální lodní prkna, na nichž jsou ještě zbytky barev a laků.

Kde všude se dají dlaždice použít.  Ať už se dlaždice či prkna rozhodnete využít na obklady, z nudného nábytku učinit originální kousek, nebo krásným dřevem jen zakryjete nějaký nedostatek, unikátní panely dodají vašemu bydlení autenticitu a nevšední podobu. Dřevěné obklady ze starých lodí  se skvěle hodí jako čela postelí v ložnicích, mohou být podkladem pod televizí, z dlaždic může být i dekorační panel v obývacím pokoji či jídelně. Kvalitně ošetřené dřevo ozvláštní také interiér koupelen, nebo kuchyní. Z dlaždic se dá vyrobit třeba konferenční stolek, obklad domácího baru nebo originální dvířka knihoven či skříněk. Z dřevěných kousků lze poskládat i rámy zrcadel a obrazů. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, dřevěné obklady vám budou skvěle sloužit.

Více na : obklady-mozaiky.cz