Mnoho čerstvých absolventů netuší, co by měli napsat do svého životopisu, který je nedílnou součástí žádosti o volnou pracovní pozici. Mají totiž za to, že životopis je především přehledem o pracovních zkušenostech, kterými ale čerstvý absolvent zkrátka nemůže disponovat. Proto vám poradíme, co do svého životopisu můžete napsat, když jste pracovně nepolíbení.

Životopis je prvním klíčem k úspěchu

Bez ohledu na to, z jaké velkého či naopak malého jste města, sepsání životopisu rozhodně nepodceňujte. Nezáleží na tom, jestli vás zajímají nabídky práce Liberec, Praha nebo Brno – v každém případě je správně sepsaný životopis prvním klíčem k úspěchu.

Hned první krok, který při sepisování svého životopisu můžete udělat, je změna emailu, pokud ho máte ještě z doby, kdy jste byli v pubertě. Snad každý měl někdy nějakou emailovou adresu, která obsahovala přezdívku nebo jméno ve zdrobnělině. Infantilní přezdívky ale nepůsobí seriózně, proto je lepší email změnit.

To nejdůležitější hned na začátek

Ať už je pro vás aktuálně hledaným tématem práce Liberec nebo jiné přilehlé město, pamatujte, že personalista potřebuje to nejdůležitější o vás vidět hned na začátku. Nemá totiž čas složitě hledat, rukou mu projde i několik desítek životopisů.

Ve vašem případě ho bude zajímat vzdělání, kterého jste právě dosáhli. Samozřejmostí je do hlavičky životopisu uvést vaše jméno, příjmení a titul. Následují kontaktní údaje, jako je email a telefonní číslo. Svoji adresu, datum narození nebo rodinný stav můžete uvést, ale nejsou to povinné informace.

Rozepište se o svém vzdělání

Jelikož jako čerstvý absolvent s největší pravděpodobností nemůžete nabídnout rozsáhlé pracovní zkušenosti, rozepište se o svém vzdělání. Nezapomeňte zmínit školu, na které jste studovali. Přesný název i přesný název studovaného oboru. Nestyďte se rozepsat o svých studijních úspěších, klidně můžete uvést i téma závěrečné práce.

Možná máte pocit, že si jako absolvent bez zkušeností neškrtnete. To ale není pravda. Práce v Liberci jistě myslí i na absolventy, kteří nedisponují zkušenostmi, ale potřebují teprve nějaké získat. Když budete jen nečinně čekat s rukama v klíně, zkušenosti se vám do klína samy od sebe sypat nebudou.